ŚwiatNadgodziny są niezdrowe, nie warto ich brać

Nadgodziny są niezdrowe, nie warto ich brać

Pracując więcej niż osiem godzin dziennie, zwiększamy ryzyko wystąpienia chorób serca aż o 80 procent. Z danych wynika, że w Wielkiej Brytanii typowy tydzień pracy należy do jednych z najdłuższych.

Badania przeprowadzili naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia Zawodowego. Okazuje się, że na Wyspach pracuje się dość długo. Średnio tygodniowo mieszkańcy Wielkiej Brytanii pracują 42,7 godziny. Daje to trzecią lokatę, tylko w Austrii i Grecji liczba godzin jest większa. W Niemczech tygodniowo pracuje się średnio 42 godziny, w Danii 39,1.

Nadgodziny są niezdrowe

Pracujemy więc po godzinach, ryzykując własnym zdrowiem. Zdaniem fińskich naukowców praca po godzinach zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i udarów mózgu aż o 80 procent.

Materiał badawczy zebrany w Fińskim Instytucie Zdrowia Zawodowego robi wrażenie. Składa się z 12 badań zapoczątkowanych w 1958 roku. Łącznie przebadano ponad 22 tysiące osób z całego świata. Analiza życia zawodowego i stanu zdrowia tych osób potwierdziła, że ludzie pracujący więcej niż osiem godzin dziennie dużo częściej narzekali na choroby serca (od 40 do 80 proc. więcej przypadków).

Straszny stres

Główną przyczyną tej sytuacji jest stres towarzyszący nam całym dniami podczas pracy. - Długotrwałe narażenie na stres, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej składają się na obraz typowej osoby pracującej ponad normę. Takim ludziom po prostu brakuje czasu na sport czy odpoczynek - mówi dr Marianna Virtanen, kierująca zespołem badawczym.

W 2009 roku ten sam zespół badawczy odkrył związek pomiędzy intensywnym trybem pracy a ryzykiem wystąpienia demencji w wieku starszym. Zależność była mniej więcej porównywalna do tej powodowanej przez palenie papierosów.

Małgorzata Słupska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)