Trwa ładowanie...
16-10-2012 15:10

Na Targach EUROTOOL w Krakowie pokazano CyberRybę

W Krakowie zaprezentowano CyberRybę - najnowszy prototyp podwodnego robota mobilnego. Ma 70 centymetrów długości i waży 3,4 kg. Może być wykorzystywany do badań zbiorników wodnych.

Na Targach EUROTOOL w Krakowie pokazano CyberRybęŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d23gr9s
d23gr9s

CyberRyba została skonstruowana przez doktorantów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej: Marcina Malca i Marcina Morawskiego przy współpracy z absolwentem Politechniki Adamem Trzmielem. Unikatowa w skali Polski konstrukcja została pokazana na 17. Międzynarodowych Targach EUROTOOL, które odbywają się w Krakowie.

Pierwowzorem CyberRyby był karp. Jak powiedział Marcin Malec pomysł skonstruowania takiego robota narodził się kilka lat temu na zajęciach z bioniki prowadzonych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej przez prof. Andrzeja Samka. Studenci mieli przenieść dowolne rozwiązanie ze świata natury na grunt techniczny. Pierwsza stworzona konstrukcja (autorstwa Malca, Morawskiego i Dominika Wojtasa) została nagrodzona w konkursie Przemysłowego Instytutu Pomiarów i Automatyki na najlepszą pracę dyplomową w dziedzinach automatyki, robotyki i pomiarów - "Młodzi Innowacyjni 2010".

Prace nad najnowszym prototypem elektronicznej ryby (CR 5) zakończyły się na początku października. - Siłą napędową robota jest złożony z trzech ruchomych sekcji ogon zakończony płetwą. Za zmianę zanurzenia, jak u prawdziwej ryby, odpowiada pęcherz pławny. CyberRyba może poruszać się w górę lub w dół. Komunikaty takie jak skręć w lewo, skręć w prawo są przesyłane drogą fal radiowych - mówił Marcin Malec, autor konstrukcji CyberRyby, doktorant Politechniki Krakowskiej.

Robot zarówno wyglądem, jak i wykonywanymi w wodzie ruchami przypomina prawdziwą rybę. Korpus jest wykonany z tworzywa sztucznego, wkrótce zyska jeszcze silikonową powłokę. W głowie umieszczony jest odbiornik i elektroniczny system sterowania, który reaguje na polecenia przesłane z laptopa. Możliwe jest (jak w prototypie czwartym) wyposażenie CyberRyby w czujniki i kamerę.

d23gr9s

Wynalazek pozwoli m.in. na precyzyjne badanie zbiorników wodnych - poszukiwania zaginionych osób, planowanie napraw zanurzonych urządzeń i konstrukcji czy podglądanie zagrożonych gatunków ryb. - CyberRyba mogłaby być wykorzystywana podczas wstępnego rekonesansu zbiorników wodnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy ich przeszukiwanie przez ludzi zajęłoby dużo czasu i mogłoby grozić ich życiu i zdrowiu - powiedział Malec.

Najnowszy prototyp robota został zbudowany we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej. Praca młodych naukowców jest wspierana także przez Politechnikę Krakowską oraz w ramach małopolskiego funduszu stypendialnego dla doktorantów "Doctus".

CyberRyba budziła duże zainteresowanie. - Być może prototyp uda się skomercjalizować także jako zabawkę, bo cieszy się on dużym powodzeniem wśród zwiedzających - mówił Malec.

Na Międzynarodowych Targach EUROTOOL/Blach-Tech-Expo 2012 w Krakowie swoją ofertę prezentuje ponad 250 firm. - To w zasadzie targi dla branży producentów obrabiarek i tych, którzy używają maszyn sterowanych cyfrowo, ale pokazujemy na nich wiele ciekawych rozwiązań. Można na przykład zeskanować twarz i wydrukować ją w 3D uzyskując mini rzeźbę, będzie tu też prezentowany robot saperski, jest wiele urządzeń, które sterowane cyfrowo zastępują człowieka. CyberRyba należy do takich właśnie nowości - powiedziała prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

d23gr9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23gr9s
Więcej tematów