ŚwiatMuzułmanie czczą pamięć ofiar masakry w Srebrenicy

Muzułmanie czczą pamięć ofiar masakry w Srebrenicy

Tysiące muzułmanów czczą pamięć ofiar masakry w Srebrenicy, uważanej za największą zbrodnię
w Europie od czasów II wojny światowej. W niedzielę przypada
dziewiąta rocznica tego wydarzenia. Uroczystości rozpoczęły się w
południe.

11.07.2004 13:20

11 lipca 1995 roku siły Serbów bośniackich rozstrzelały w Srebrenicy ponad 7 tys. muzułmańskich mężczyzn.

Z wielu stron do Srebrenicy ściągają samochodami i autokarami muzułmańscy pielgrzymi. Oczekuje się, że w uroczystościach weźmie udział w sumie 20 tys. Muzułmanów. Jednym z głównych wydarzeń jest pogrzeb szczątków 338 niedawno zidentyfikowanych ofiar masakry. Są to mężczyźni w wieku od 15 do 77 lat.

Pogrzeb zaplanowano w miejscowości Potoczari, na cmentarzu wzniesionym przy wjeździe do Srebrenicy. Tam od lipca 2003 roku spoczywają już szczątki 989 zidentyfikowanych wcześniej ofiar.

Na identyfikację dzięki testom DNA czeka wciąż 5 tys. ekshumowanych zwłok.

Serbowie bośniaccy 12 czerwca tego roku, pod silną presją międzynarodową, po raz pierwszy przyznali, że ich siły dokonały masakry w Srebrenicy. Nie uczynili jednak nic, by aresztować głównych oskarżonych w związku z tą zbrodnią.

Przywódca polityczny Serbów bośniackich Radovan Karadżić i ich dowódca wojskowy gen. Ratko Mladić, poszukiwani przez międzynarodowy trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, wciąż pozostają na wolności, ukrywając się od ponad ośmiu lat.

Srebrenica przypadła w udziale Serbom na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, które w 1995 r. zakończyło trwającą ponad trzy lata wojnę w Bośni i podzieliło kraj na dwie autonomiczne części: serbską i muzułmańsko-chorwacką.

W czasie wojny Srebrenica była muzułmańską enklawą, ogłoszoną przez ONZ "strefą bezpieczeństwa", w której zgromadziło się 30 tys. ludzi. Bronić ich miało stu holenderskich żołnierzy "błękitnych hełmów", którzy wycofali się bez walki. Serbowie po zdobyciu miasta wywozili mężczyzn do pobliskich wsi i tam rozstrzeliwali. Ciała wpychali do masowych grobów buldożerami.

Zbrodnia w Srebrenicy przyspieszyła koniec wojny w Bośni. Po masakrze lotnictwo NATO dokonało ciężkich nalotów na pozycje Serbów bośniackich, a po ich zakończeniu do Bośni wkroczyli Chorwaci, którzy wraz z siłami muzułmańskimi rozbili Serbów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)