ŚwiatMożna odzyskać polskie obywatelstwo

Można odzyskać polskie obywatelstwo

Nowa ustawa pozwala osobom, które utraciły obywatelstwo polskie, starać się o jego przywrócenie. Zainteresowanie tym rozwiązaniem prawnym jest dość duże.

Można odzyskać polskie obywatelstwo
Źródło zdjęć: © U.Lesman/ wp.pl

06.09.2012 | aktual.: 07.09.2012 10:57

W połowie maja weszły w życie przepisy umożliwiające przywrócenie obywatelstwa polskiego. Osoba, która z różnych względów utraciła obywatelstwo polskie przed 1 stycznia 1999 roku, może wnioskować o jego przywrócenie. Wcześniej nie było to możliwe - cudzoziemiec chcący nabyć obywatelstwo polskie, choćby posiadał polskie korzenie, musiał się zwrócić do Prezydenta RP. Od kilku miesięcy średnio kilkanaście osób miesięcznie korzysta z nowego przepisu.

Do ministra przez konsula

Procedura nie jest skomplikowana, trzeba jednak pamiętać o podstawowej zasadzie - osoby mieszkające poza terytorium Polski składają wniosek o przywrócenie obywatelstwa za pośrednictwem właściwego dla nich konsulatu. Adresatem wniosku jest, co prawda minister spraw wewnętrznych, ale w przypadku przedstawicieli Polonii wnioski powinny trafić najpierw do konsulatu. W pierwszym miesiącu uruchomienia procedury MSW odesłał dokumenty aż trzem osobom, bowiem wysłały je bezpośrednio do ministra, zamiast skorzystać z koniecznego pośrednictwa konsula.

Żeby na nowo stać się obywatelem polskim, należy wypełnić wniosek, którego wzór można znaleźć na stronie MSW w sekcji "Sposoby nabycia obywatelstwa polskiego". Podaje się w nim między innymi: adres, dane osobowe, oświadczenie o posiadaniu w przeszłości obywatelstwa polskiego i informacje o okolicznościach jego utraty. Do wniosku trzeba dołączyć życiorys, dokumenty potwierdzające tożsamość oraz fotografię.

Być Polakiem

W pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów do MSW wpłynęło 35 wniosków o przywrócenie obywatelstwa. Najwięcej chętnych na polskie obywatelstwo było w Niemczech - 3 wnioski wpłynęły z Hamburga, 6 z Berlina, 3 z Kolonii. Aż 7 wniosków nadeszło ze Szwecji, 3 z Kanady i 2 z Belgii.

Osoby, które utraciły obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 roku, mogą tak jak wcześniej występować o nadanie obywatelstwa polskiego do Prezydenta RP.

Z Trondheim dla polonia.wp.pl
Sylwia Skorstad

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)