Moskwa: inauguracja "Dni Nauki Polskiej"
Aleksander Kwaśniewski i Władimir Putin (PAP/Radek Pietruszka)
Wymiana doświadczeń transformacji, współpraca przygraniczna i w dziedzinie ekologii to wspólne wyzwania, stojące przed polskimi i rosyjskimi naukowcami - zgodnie zadeklarowali w poniedziałek prezydenci Polski i Rosji.
Aleksander Kwaśniewski i Władimir Putin uczestniczyli w poniedziałek w Moskwie w uroczystym otwarciu wspólnego posiedzenia prezydiów Akademii Nauk Polski i Rosji z okazji inauguracji "Dni Nauki Polskiej w Rosji".
Dni potrwają do 18 października. Obejmują seminaria, spotkania naukowców, wykłady i wystawy, mające służyć poszerzeniu polsko-rosyjskiej współpracy naukowej. Jest to pierwsza tego typu prezentacja polskiej nauki w Rosji.
Przejście od gospodarki scentralizowanej, od systemu niedemokratycznego, od państwa totalitarnego do demokracji, gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego jest eksperymentem, który prowadzimy dzień po dniu - powiedział polski prezydent, podkreślając, że właśnie tutaj rysuje się olbrzymie pole dla nauki i polsko-rosyjskiej współpracy w tej dziedzinie.
Stoimy przed rozpoczęciem nowego etapu rozszerzenia Unii Europejskiej. Właśnie uczeni mogliby wnieść duży wkład w badania całego kompleksu problemów związanych z Kaliningradem w obliczu rozszerzenia UE. Dotyczy to zarówno infrastruktury transportowej, jak i czynnika socjalnego i ekonomicznego - powiedział Putin, podkreślając, że w tej dziedzinie potrzebne są świeże pomysły, nowe spojrzenie.
Rosyjski prezydent, przemawiając do uczonych obu państw, wyraził przekonanie, że powinni oni współpracować przy badaniu gospodarki - zarówno w aspekcie współpracy przygranicznej, jak i tworzeniu wspólnych projektów w dziedzinie wysokich technologii i projektów inwestycyjnych.
Konieczna jest głęboka analiza i poznanie współczesnych kwestii socjalnych. Wypracowanie rekomendacji dla praktycznej polityki - kontynuował rosyjski prezydent.
Prezydent Rosji potwierdził także gotowość złożenia wizyty oficjalnej w Polsce w dniach 16-17 stycznia 2002 roku. Poinformował o tym dziennikarzy zastępca szefa administracji kremlowskiej Siergiej Prichodko. Według niego, strona polska przywiązuje wyjątkowo duża wagę do przygotowań do tej wizyty. (aka, and)