Młodzież pije i bierze narkotyki
Ponad 90% warszawiaków w wieku 15-16 lat wypiło choć raz w życiu alkohol - wynika z badań przeprowadzonych w ramach europejskiego programu ESPAD, dotyczącego spożywania alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną.
W Warszawie we wtorek odbyła się konferencja, poświęcona realizacji szkolnych programów przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu i narkotyków.
Z badań wynika, że około 70% młodych warszawiaków pije alkohol regularnie i wielu spośród nich upija się. W latach 90. przodowali w ilości wypijanego alkoholu, w minionym roku dogonili ich rówieśnicy spoza stolicy. Rośnie też liczba młodych ludzi, którzy odurzają się narkotykami, jednak picie nadal jest powszechniejszym problemem niż zażywanie środków odurzających.
Rodzice, szkoła, rówieśnicy i media są odpowiedzialni za narastające zjawisko alkoholizmu i narkomanii wśród młodzieży - podkreślali uczestnicy konferencji. "Wszystko zaczyna się w domu rodzinnym, bo dzieci najsilniej związani są właśnie z rodzicami. Źródłem większości problemów młodych ludzi są złe decyzje i sposoby zachowania dorosłych" - powiedział wykładowca Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego w Warszawie dr Krzysztof Wojcieszek.
Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest przedmiotowe traktowanie dzieci. "Jedna trzecia rodziców traktuje dzieci jako spełnienie emocjonalnych potrzeb, ambicji, nadziei albo jako obciążenie, zamiast akceptować dziecko takim, jakie ono jest. Poza tym rzadko potrafią zdobyć się na refleksję nad własnymi czynami; są zbyt spontaniczni w obecności dzieci. Jeżeli mama nadużywa leków, to nie można się dziwić, że jej córka robi to samo" - podkreślił Wojcieszek.
Zdaniem prezesa Katolickiej Fundacji Pomocy Osobom Uzależnionym i Dzieciom Karan, ks. Bronisława Rosiaka, edukować należy nie tylko dzieci, ale przede wszystkim rodziców, aby potrafili rozmawiać z dziećmi o ich problemach oraz zauważać pierwsze sygnały zażywania narkotyków. "Większość rodziców wypiera ze świadomości informację, że dziecko jest uzależnione. Zbyt późno to przyznają. Ważniejsze jest, co powiedzą ludzie, niż to, że dziecko ma poważny problem" - zaznaczył.