Mieszkańcy otrzymali SMS. Najwyższy stopień ostrzeżeń
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał czerwone ostrzeżenia w związku z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem, które mogą powodować poważne zakłócenia aż do 31 grudnia. Mieszkańcy niektórych regionów otrzymali alerty w wiadomości SMS.
Najważniejsze informacje:
- Ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą intensywnych opadów śniegu w kilku regionach.
- W wielu województwach wydano alerty dotyczące silnych wiatrów i zawiei śnieżnych.
- Alert RCB podkreśla ryzyko poważnych zakłóceń w codziennym życiu mieszkańców.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił najwyższy stopień ostrzeżeń meteorologicznych dla zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego i wschodniej części woj. pomorskiego. Alerty trzeciego stopnia dotyczą głównie intensywnych opadów śniegu. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 20 do nawet 60 cm. Czerwone alarmy obowiązują do godziny 12.00 w środę, 31 grudnia.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Jakie regiony są najbardziej zagrożone?
W północnych oraz środkowych województwach kraju ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Obowiązują one w znacznej części woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i południowo-zachodniej części Podlasia. Silny wiatr, osiągający prędkość 80 km/h, w połączeniu z opadami śniegu, może znacząco utrudniać poruszanie się.
IMGW podkreśla, że warunki pogodowe w tych regionach mogą powodować zarówno straty materialne, jak i zagrożenie dla zdrowia i życia. Zaleca się mieszkańcom monitorowanie sytuacji i dostosowanie planów do panujących warunków.
"Uwaga! Dziś i jutro (30/31.12) prognozowane zawieje, zamiecie śnieżne i silny wiatr. Trudne warunki drogowe, możliwe przerwy w dostawie prądu. Śledź komunikaty" - SMS o takiej treści otrzymali mieszkańcy na terenie woj. warmińsko-mazurskiego oraz części woj. pomorskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamieciami śnieżnymi zostały wydane dla południowej części woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Prognozowane są zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
Wcześniej ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem zaczęły też obowiązywać w woj. lubelskim, na Mazowszu, części woj. warmińsko-mazurskiego oraz w północnej części woj. łódzkiego i na woj. wschodzie kujawsko-pomorskiego. Na tych terenach prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego zachodu.
Co oznaczają ostrzeżenia dla mieszkańców?
Według ekspertów z IMGW, warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych będą wymagały od mieszkańców szczególnej ostrożności i śledzenia komunikatów na bieżąco. Istnieje również zalecenie, aby dostosować swoje plany do dynamicznie zmieniającej się sytuacji pogodowej, pamiętając o bezpieczeństwie.
Źródło: RCB, IMGW