Trwa ładowanie...
Michał Kamiński i Jacek Karnowski gośćmi programu "Tłit"

Michał Kamiński i Jacek Karnowski gośćmi programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są wicemarszałek Senatu Michał Kamiński i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Share
d1l4bmx

Co dziś w programie? Izba Reprezentantów przegłosowała w środę artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, w którym zarzuca mu "podżeganie do powstania".

Trump jest pierwszym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia w tej procedurze. Za artykułem zagłosowało 232 parlamentarzystów, w tym 10 republikanów. 197 było "przeciw".

d1l4bmx

Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata. Spór dotyczy tego, czy i jaką odpowiedzialność za szturm i przemoc na Kapitolu ponosi Trump oraz czy wzywał do niego swoich sympatyków w poprzedzającym atak przemówieniu sprzed Białego Domu.

Podczas trwania debaty w parlamencie prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie. Polityk zaapelował o powstrzymanie się od przemocy i zapewnił, że jest przeciwny wszelkim aktom wandalizmu.

Prezydent USA zapewnił, że on sam "tego nie popiera i Stany Zjednoczone również tego nie akceptują". "Wzywam wszystkich Amerykanów, aby pomogli złagodzić napięcia i uspokoić nastroje" - dodał Trump.

Trump to trzeci amerykański przywódca, który został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia. Wcześniej doszło do tej sytuacji w przypadku Andrew Johnsona oraz Billa Clintona. Z kolei Richard M. Nixon zrezygnował z prezydentury, aby uniknąć oskarżenia.

Teraz sprawa trafi do Senatu, gdzie proces prezydenta rozpocząć się może już w przyszłym tygodniu.

W programie porozmawiamy też z wicemarszałkiem Senatu Michałem Kamińskim i prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Mijają bowiem dwa lata od tragicznych wydarzeń podczas finału WOŚP.

d1l4bmx

Podziel się opinią

Share
d1l4bmx
d1l4bmx
Więcej tematów