MEN planuje tydzień bez lekcji w szkołach. Zmiany od tego roku
Resort edukacji przedstawił projekt tygodnia projektowego w szkołach podstawowych. Przez pięć dni nie będzie zwykłych lekcji, a uczniowie zrealizują wspólne projekty. Zmiany mają wejść od 1 września 2026 r.
Najważniejsze informacje:
- MEN proponuje "tydzień projektowy" bez standardowych lekcji; termin wyznaczy dyrektor szkoły.
- Projekty będą grupowe i międzyprzedmiotowe; informacje o efektach trafią na świadectwa.
- W planie jest też powrót przyrody w klasach IV–VI jako trzygodzinnych bloków.
Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia w sprawie ramowego planu nauczania. Kluczowym elementem jest obowiązkowy "tydzień projektowy", w którym uczniowie klas IV-VIII mają pracować zespołowo nad konkretnym zadaniem. W tym czasie nie mają zwykłych lekcji. Jak podano w uzasadnieniu, ma to wzmocnić praktyczne umiejętności i współpracę między uczniami.
Na czym ma polegać „tydzień projektowy”?
Zgodnie z projektem termin i sposób organizacji wyznaczy dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną - wskazuje portal Strefa Edukacji. Uczniowie, pod opieką nauczyciela, wybiorą temat, określą warunki realizacji i podzielą zadania. Nad rozwiązaniem konkretnego problemu będą pracować z wykorzystaniem różnych metod. Taki format ma łączyć treści z różnych przedmiotów i roczników.
MEN chce, aby efekty tygodnia znalazły odzwierciedlenie na świadectwach.
Resort wraca też do idei przyrody w szkole podstawowej, ale w nowej formie. Zamiast 45‑minutowych lekcji w klasach IV-VI przewidziano trzygodzinne bloki. Zdaniem ministerstwa, dłuższe zajęcia pozwolą na doświadczenia, pracę w terenie i realizację projektów.
Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2026 r., będą wdrażane etapowo. Projekt opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji. W tle pozostaje wetowanie wcześniejszej reformy przygotowanej przez resort Barbary Nowackiej. MEN kontynuuje jednak prace nad nowym planem zajęć i organizacją roku szkolnego, wskazując na rozwój praktycznych kompetencji uczniów.
Źródło: MEN, Strefa Edukacji, WP