Medycyny naturalna dobra, ale pod kontrolą lekarza
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed nieodpowiednim podejściem do medycyny naturalnej. Zdaniem WHO, alternatywne metody leczenia mogą być zbawienne dla zdrowia, ale trzeba je odpowiednio stosować. Najlepiej pod kontrolą lekarza.
Wiele osób jest przekonanych, że "naturalne" znaczy "bezpieczne". Tymczasem, według WHO, nie jest to do końca prawda.
Organizacja stwierdza, że alternatywne metody leczenia mogą być skuteczne pod warunkiem, że stosuje się je tak samo, jak normalną medycynę. W przeciwnym razie pacjenci mogą sobie zaszkodzić zażywając naturalne leki w nadmiernych dawkach lub stosując je z innymi środkami.
Podstawowym warunkiem bezpiecznego leczenia środkami medycyny naturalnej jest informowanie lekarza o tym, co się zażywa, lub zamierza zażywać.
WHO przytacza przypadki nadmiernego krwawienia u operowanych osób, które nie uprzedziły chirurga, że zażywają Ginkgo Bilobę, czyli wyciąg z miłorzębu japońskiego. Preparat ten zmniejsza krzepliwość krwi i stosowany jest w chorobach układu krążenia.
WHO podkreśla, że każdy kraj ma obowiązek informowania swoich obywateli o korzyściach, ale także i zagrożeniach związanych z medycyną alternatywną. (BBC)