Medal dla polskich uczniów za niezawodny wynalazek
Kalkulator sklepowy z czytnikiem kodów kreskowych, autorstwa uczniów Technikum Elektronicznego w Połańcu, jest poręczniejszy, tańszy od istniejących na rynku i działa niezawodnie - orzekło jury targów wynalazków w Brukseli i przyznało autorom brązowy medal.
21.11.2011 | aktual.: 21.11.2011 14:34
- Już sam udział w targach uczniów szkoły średniej jest ewenementem. Medal targów (poprzedzony szczegółową oceną pracy przez międzynarodowe jury), jest dla uczniów życiowym sukcesem, a dla szkoły motywacją do dalszego rozwoju - podkreśla dyrektor Zespołu Szkół w Połańcu, Stanisław Rogala.
Wynalazek, który przyniósł młodym technikom wyróżnienie, to niewielkie urządzenie z czytnikiem kodów kreskowych i wyświetlaczem LCD, pozwalające sumować wartość zakupów, podobnie jak robi to kasjer, podliczając należność. Czytniki tego typu, jak wyjaśnia dyrektor, istnieją na rynku, ale są drogie i nieporęczne, dlatego używają ich głównie sklepy przy remanentach. Pomysł, na który wpadli polscy uczniowie, pozwoliłby masowo produkować tanie urządzenia, przystosowane np. do montowania na wózkach sklepowych, aby mogli z nich korzystać wszyscy klienci.
- Urządzenie wykorzystuje funkcjonalny procesor ATMEGA32, programowany językiem "bascom". Dzięki temu projektanci otrzymali w pełni funkcjonalny, mobilny o niewielkich rozmiarach zestaw do skanowania cen towarów i ich zliczania. (...) Urządzenie działa poprawnie i nie zgłasza żadnych błędów podczas normalnego użytkowania. Wszystkie elementy urządzenia: zasilanie, akumulator z prawidłowo zaprojektowanym modułem ładowania, procesor oraz moduł wyświetlacza LCD z przyciskami funkcyjnymi zostały prawidłowo dobrane oraz poprawnie połączone mechanicznie i elektrycznie - ocenili poproszeni o opinię eksperci z firmy Zakład Badań i Rozwoju KalibruX.
Autorami wynalazku są uczniowie klasy IVA Technikum Elektronicznego w Połańcu: Łukasz Lizak i Marcin Rędziński. Promotorami ich pracy są Beata i Mariusz Zyngier. Ich "Licznik wartości wybranych towarów" otrzymał brązowy medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA", odbywających się w dniach 17-19 listopada w Brukseli.
Ponadto autorzy pracy wraz z promotorami otrzymali nagrody specjalne: Great European Prize Leonardo Da Vinci 2011 od Stowarzyszenia Wynalazców Francuskich oraz Prize of Brussels Innova od ekspertów i organizatorów targów.
W przeszłości zwycięzcami targów w Brukseli była Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza - za sztuczne serce, opracowane przez zespół pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi w roku 2004.
Tegoroczne medale dla Polski zdobywali m.in. pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej, Krakowskiej, Częstochowskiej i AGH. Eliminacją do brukselskich targów był ogólnopolski konkurs Młody Wynalazca, organizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczniowie z Połańca, zdobyli w nim trzecie miejsce. Zostali wyprzedzeni przez pracownika naukowego Politechniki Śląskiej oraz studenta Politechniki Radomskiej.