Trwa ładowanie...
d94jnvn

Mamy pat konstytucyjny

Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa. W przyszły czwartek Trybunał ma ocenić zgodność z ustawą zasadniczą ustawy Platformy Obywatelskiej, powołującej pięciu sędziów. Jak może to wpłynąć na sytuację patową wokół tej instytucji?

Share
d94jnvn

– Wszystko zależy od wyroku Trybunału – mówi prof. Marek Chmaj. Prof. Antoni Dudek wskazuje, że sprawę może skomplikować jeszcze bardziej wybór kolejnych pięciu sędziów jeszcze przed tym czwartkiem. Mamy pat konstytucyjny, bo mamy złą konstytucję - stwierdzają eksperci.

Nowelizacja ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego

8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku. Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu) - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

d94jnvn

Uchwalona w minionym tygodniu głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę) nowelizacja przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK. Kadencja prezesa trwa 3 lata z możliwością ponownego powołania. Ta zmiana wejdzie w życie 5 grudnia.

Ustawę o TK w obecnym brzmieniu jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji zaskarżyli do Trybunału posłowie PiS. Gdy TK ogłosił, że rozpozna tę skargę 25 listopada (a w pewnej części także w grudniu) skargę wycofano. Krótko potem własną skargę - tożsamą z wycofaną skargą PiS - do TK skierowała grupa obecnych posłów PO i PSL. Posłowie PO zapewniali, że ich wniosek jest następstwem działań prezydenta Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ma wątpliwości konstytucyjne, ale równocześnie nie kieruje sprawy do TK. Trybunał ma się zająć tym wnioskiem 3 grudnia.

d94jnvn

Podziel się opinią

Share
d94jnvn
d94jnvn
Więcej tematów