Trwa ładowanie...

Mamy coraz więcej innowacyjnych pomysłów

W ubiegłym roku liczba zgłoszeń wynalazków wzrosła o 12% - informuje "Metro".

Mamy coraz więcej innowacyjnych pomysłówŹródło: Jupiterimages
d3kvupd
d3kvupd

Jednak wciąż jesteśmy na szarym końcu w porównaniu z Europą. Trzeba jednak mieć nadzieję, że to zwiastun poprawy sytuacji. W ubiegłym roku do Urzędu Patentowego zgłosiło się 3387 uczelni, firm i osób prywatnych. Oznacza to wzrost o prawie 300 w stosunku do 2009 r. Przyrost o 7% zanotowano również w liczbie wniosków o ochronę wzoru użytkowego.

Na krajowy patent czeka się osiemnaście miesięcy.

Widać powoli efekty wspierania innowacyjności przez rząd, jak np. oddawanie części kosztów za opłacenie patentu. Zainteresowanie wzbudzają też unijne projekty badawcze, które zakładają osiągnięcie konkretnego celu.

Trudno jednak o powody do dużego zadowolenia, skoro ilość wszystkich, polskich zgłoszeń jest mniejsza niż niejednej, prężnej instytucji naukowej na świecie.

Inny mankament polega na tym, że sporo patentów nie znajduje zastosowania w przemyśle, a tym samym nie zarabia. Mało kogo stać np. by wykupić licencję na Stany Zjednoczone czy Japonię, kosztującą około 60 tys. dolarów.

Państwo musi wesprzeć wynalazców systemowo - postulują stanowczo polscy naukowcy w "Metrze".

d3kvupd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kvupd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj