Mały ZUS 2019: sprawdź, kto może skorzystać z niższych składek od 2019 roku i do kiedy należy złożyć wniosek

Mały ZUS 2019: od nowego roku można korzystać z niższych składek odprowadzanych do ZUS-u. Zobacz, kto zapłaci mniej i do kiedy należy złożyć stosowny wniosek.

Mały ZUS 2019: sprawdź, kto może skorzystać z niższych składek od 2019 roku i do kiedy należy złożyć wniosek
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

07.01.2019 | aktual.: 07.01.2019 09:24

Mały ZUS 2019 – do kiedy złożyć wniosek?

Od 1 stycznia 2019 z tzw. małego ZUS-u mogą korzystać liczni przedsiębiorcy. Pod tym pojęciem rozumiemy niższe składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, które będą obliczane od kwoty ustalonej proporcjonalnie do przychodu. Należy zaznaczyć, że ulgę tę można stosować także po skorzystaniu z ulgi na start oraz preferencyjnych składek wynoszących 30% minimalnego wynagrodzenia. Chcący skorzystać z ulgi powinni się jednak pospieszyć. Na złożenie wniosku jest jedynie 7 dni od 1 stycznia 2019 roku.

Mały ZUS 2019 – dla kogo niższe składki od nowego roku?

Z małego ZUS-u mogą skorzystać ci, którzy w ubiegłym roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą przez minimum 60 dni. Działalność ta (również w przypadku wspólnika spółki cywilnej) musiała być zarejestrowana w CEIDG. Z tego względu przedsiębiorca, który właśnie rozpoczął swoją działalność nie będzie mógł jeszcze skorzystać z takiego rozwiązania. Przedsiębiorcy chcący skorzystać z małego ZUS-u nie mogli także w ubiegłym roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej ani korzystać ze zwolnienia VAT. Nie mogą również ani w tym, ani w zeszłym roku wykonywać dla poprzedniego pracodawcy tego, co robili dla niego jako pracownicy. Ponadto należy zaznaczyć, iż od poprzedniego 36-miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60-miesięczna karencja.

Mały ZUS 2019 – od kiedy można korzystać z ulgi?

Z ulgi można skorzystać, jeżeli przychody z działalności za rok 2018 nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. W sytuacji, gdy działalność nie była prowadzona przez cały rok, gdy przykładowo ją zawieszono, przychody należy porównać z proporcjonalnie obniżonym progiem. W celu jego ustalenia trzeba podzielić trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku przez liczbę dni w poprzednim roku, a następnie pomnożyć przez liczbę dni prowadzenia działalności. W dalszej kolejności trzeba porównać przychód z działalności gospodarczej z ustalonym progiem. Jeżeli nie przekroczy on wspomnianego progu, a pozostałe warunki będą spełnione, można opłacać niższe składki. Istotnym jest, iż z małego ZUS-u można korzystać maksymalnie przez 36 dni w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

zusmały zusmały zus dla firm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)