Maleje liczba polskich eurooptymistów
W listopadzie już tylko 40% Polaków, w
porównaniu z 47% w październiku, uważało, że członkostwo w UE
będzie czymś dobrym dla Polski. Liczba osób przekonanych, że
będzie to dla Polski niekorzystne, zwiększyła się w stosunku do
października o 5 pkt proc. i wyniosła 28% - wynika z
listopadowego sondażu OBOP.
24% ankietowanych uznało, że obecność Polski w Unii Europejskiej nie będzie ani dobra, ani zła, a 8% nie miało na ten temat zdania.
38% badanych wskazało, że Polska nie jest gotowa ani do skorzystania z członkostwa, ani do dotrzymania zobowiązań. Według 29% ankietowanych jesteśmy przygotowani do odniesienia korzyści z członkostwa, ale nie wywiążemy się z podjętych zobowiązań, zaś 17% jest przekonanych, że Polska jest gotowa do dotrzymania zobowiązań, ale nie do skorzystania z członkostwa. Zaledwie 5% wyraża optymistyczny pogląd o gotowości Polski do odniesienia korzyści i do wywiązania się ze zobowiązań akcesyjnych.
Zdecydowana większość Polaków - 63%, jest zdania, że dzięki członkostwu w UE, sytuacja w kraju za dziesięć lat zmieni się na lepsze. Przeciwnego zdania jest tylko 9% ankietowanych, zaś 6% uważa, że unijne członkostwo nie będzie miało wpływu na Polskę.
62% ankietowanych, uważa, że członkostwo w UE będzie miało pozytywny wpływ na życie następnego pokolenia. 15% obawia się, że wpływ ten będzie negatywny, zaś 9% sądzi, że członkostwo nie będzie miało żadnego znaczenia.
Prawie co drugi Polak (47%), uważa że wejście Polski do UE w najbliższym czasie wpłynie negatywnie na sytuację w kraju (wzrost o 4 pkt w stosunku do października i aż o 17 pkt więcej niż w czerwcu). 15% uważa, że będzie to wpływ pozytywny, a 27%, że integracja nie zmieni niczego.