WP

Ludwik Dorn nowym marszałkiem Sejmu

Sejm wybrał Ludwika Dorna na marszałka Sejmu. Kandydaturę Ludwika Dorna poparły PiS, Samoobrona, LPR i Prawica Rzeczpospolitej. Kandydaturę Ludwika Dorna poparło 235 posłów, a Bronisława Komorowskiego 189.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludwik Dorn nowym marszałkiem Sejmu
(WP.PL)
WP

Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie wybrali marszałka bezwzględną większością głosów.

Tuż po głosowaniu Dorn podziękował za wybór i zadeklarował, że będzie starał się spełnić oczekiwania i większości i mniejszości sejmowej, bo takie jest zadanie marszałka.

Nie będę przedstawiał swojej koncepcji parlamentaryzmu, bo mamy piątek po południu, mówiłem o tym w odpowiedziach na pytania - dodał.

WP

Odniósł się do jednego z nich - czy lubi pracę w Sejmie - na które wcześniej nie odpowiedział. Otóż moim głębokim przekonaniem jest to, że robota jest po to, żeby była dobrze zrobiona, a jeżeli ktoś jej nie lubi to polubi - powiedział.

Poprzedni marszałek - Marek Jurek - złożył rezygnację ze stanowiska w połowie kwietnia po tym, jak Sejm nie wprowadził do konstytucji zmian dotyczących ochrony życia od poczęcia. Jurek wystąpił wówczas z PiS i przystąpił do budowania nowego ugrupowania - Prawicy Rzeczypospolitej.

Już wówczas nazwisko Dorna jako potencjalnego kandydata na marszałka Sejmu pojawiło się na dziennikarskiej giełdzie. Zarówno Dorn, jak i premier zdementowali te doniesienia - Dorn nie chciał się zgodzić na opuszczenie rządu i kierowanie Sejmem.

Jego kandydaturę PiS ogłosił oficjalnie w czwartek. Premier Jarosław Kaczyński odniósł się do tego krótko: Dorn dał się przekonać.

WP

Sejmem nie można rządzić pięścią, ani żelazną, ani miedzianą - mówił nowy marszałek Sejmu Ludwik Dorn już na konferencji prasowej. Według mojego doświadczenia parlamentarnego Sejm to bardzo subtelna maszyneria - podkreślił.

W piątek rano prezydent Lech Kaczyński odwołał Dorna ze składu rządu, gdzie był wicepremierem. Nowo wybrany marszałek Sejmu Ludwik Dorn ogłosił półgodzinną przerwę w obradach Sejmu. W tym czasie zbierze się Konwent Seniorów, który ma ustalić, jak będą przebiegać dalsze obrady Izby. Dorn zaznaczył, że jego intencją jest, by były krótkie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP