Trwa ładowanie...
trzęsienie ziemi

Liczba śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi na Tajwanie wzrosła do 37

• Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi na Tajwanie wzrosła do co najmniej 37 • Pod gruzami zawalonych domów wciąż poszukiwanych jest ponad 120 osób • Nad ranem wyciągnięto z ruin żywą kobietę i mężczyznę
Share
Trwa intensywna akcja ratunkowa
Trwa intensywna akcja ratunkowaŹródło: PAP/EPA, Fot: RITCHIE B. TONGO
d1lkrzl

Do tragedii doszło podczas najważniejszego święta w chińskim kalendarzu - Nowego Roku Księżycowego, które obchodzone jest tradycyjnie w gronie rodzinnym. Zarówno urzędujący prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou jak i prezydent-elekt Tsai Ing-wen odwołali swój udział w tradycyjnych uroczystościach.

Rannych zostało ponad 500 osób. W niedzielę 100 poszkodowanych pozostawało w szpitalach.

Najbardziej poszkodowane zostało miasto Tainan, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum wstrząsów. Zawaliło się tam kilka budynków - w tym 17-piętrowy wieżowiec zamieszkiwany przez 256 osób. Wieżowiec według świadków "złożył się jak akordeon". - Wciąż jest tam 117 osób. 92 uratowanych przewieziono do szpitali - powiedział burmistrz miasta Tainan William Lai. Trwa intensywna akcja ratunkowa.

d1lkrzl

Tak spektakularna katastrofa budynku zbudowanego w 1989 r. wzbudziła wątpliwości czy wykonawca nie dopuścił się celowo zaniedbań niezgodnych ze sztuką budowlaną. Władze zapowiedziały już śledztwo w tej sprawie.

W wyniku piątkowego trzęsienia o natężeniu 6,4 st. w kraju zawaliły się liczne budynki, w innych zapadły się niektóre piętra. W 168 tys. gospodarstw domowych odnotowano przerwy w dostawie elektryczności, a w 40 tys. okresowo brakowało wody.

Tajwan znajduje się na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, co powoduje, że wyspa jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia.

W 1999 r. doszło do trzęsienia o natężeniu 7,6 st. które spowodowało śmierć 2,3 tys. osób. Ostatnie przed piątkowym trzęsienie ziemi miało miejsce w czerwcu 2013 r. Życie straciły wówczas cztery osoby. Doszło do licznych obsunięć gruntu; wiele budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

d1lkrzl

Podziel się opinią

Share
d1lkrzl
d1lkrzl
Więcej tematów