PolskaLepper chce kandydować na prezydenta

Lepper chce kandydować na prezydenta

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper chce kandydować w tegorocznych wyborach prezydenckich. Zapowiada też, że Samoobrona weźmie udział w wyborach samorządowych i przygotowuje się do wyborów parlamentarnych w 2011 roku.

Lepper chce kandydować na prezydenta
Źródło zdjęć: © AFP

20.03.2010 | aktual.: 20.03.2010 15:40

- Na obecną chwilę kandyduję w wyborach prezydenckich - powiedział Andrzej Lepper na sobotniej konferencji prasowej.

W ocenie Leppera, zapotrzebowanie na Samoobronę jest bardzo duże, bo partie, które rządzą uzurpują sobie prawo tego, że one są najmądrzejsze, wszechwiedzące i wszystko mogące.

Szef Samoobrony negatywnie ocenił znowelizowaną ordynację wyborczą do parlamentu, która wprowadza zakaz kandydowania osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Nowela wprowadza też zmiany w ustawie o wyborze prezydenta mówiące o tym, że także kandydat na prezydenta składałby oświadczenie o posiadaniu "prawa do wybieralności", które w Krajowym Rejestrze Karnym weryfikowałaby Państwowa Komisja Wyborcza.

- Dlaczego w przededniu wyborów zmieniają prawo pod Andrzeja Leppera. Andrzej Lepper na dzisiaj prawomocnie, z oskarżenia publicznego nie jest skazany - mówił Lepper.

Andrzej Lepper ubiegał się już o fotel prezydencki trzy razy. Szefowi Samoobrony nigdy nie udało się wejść nawet do drugiej tury wyborów.

Jednak jego zdaniem, w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa wyborczego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku. Pięć lat temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich Lepper uzyskał 15,11% poparcia, a w drugiej turze opowiedział się właśnie za L. Kaczyńskim. Czy teraz prezydent "będzie się bał i podpisze tę kompromitującą ustawę" - pytał Lepper.

W lutym Za "żądanie i przyjmowanie korzyści o charakterze seksualnym" Lepper został skazany na karę 2 lat i 3 miesięcy więzienia, zaś b. poseł Stanisław Łyżwiński - na 5 lat więzienia za wykorzystywanie działaczek partii i zgwałcenie jednej z nich. Wyrok ten jest nieprawomocny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)