Trwa ładowanie...

Lekcja pokory dla Patryka Jakiego. Zamiast tweetów o torturach

Niecałe 70 godzin zajęło brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości postawienie przed sądem 31-letniego Polaka. Kierując po pijanemu ciężarówką miał przyczynić się do wypadku, w którym zginęło 8 osób. Gdyby to działo się w Polsce, pijany kierowca czekałby na akt oskarżenia około pół roku.

Lekcja pokory dla Patryka Jakiego. Zamiast tweetów o torturachŹródło: East News
doxqloo
doxqloo

Brytyjski sąd udzielił właśnie Patrykowi Jakiemu i jego szefowi, ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, poglądowej lekcji ze sprawnego i zaangażowanego działania. Nie polega ono na reagowaniu tweetami na najbardziej bulwersujące sprawy, ale szybkim działaniu w realnej rzeczywistości.

31-letni Ryszard M., polski kierowca TIR-a, w nocy z piątku na sobotę spowodował jeden z najtragiczniejszych wypadków w historii Wielkiej Brytanii. Na autostradzie zginęło osiem osób, zaś troje walczy o życie w szpitalu. Polak usłyszał osiem zarzutów spowodowania śmierci i cztery zarzuty spowodowania poważnych uszkodzeń ciała w wyniku niebezpiecznego prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (1 promil alkoholu we krwi). Jak relacjonuje Maciej Woroch z TVN24, już w poniedziałek kierowca stanął przed sądem, prokurator miał komplet akt na temat sprawy, sędzia mógł zadać kluczowe pytanie: czy podsądny przyznaje się do winy. Nie przyznał się, bo nie pamięta. Sprawa będzie kontynuowana w najbliższych dniach.

Jak to się robi w Polsce?

31 grudnia pijany na umór Vladyslav K., 28-letni Ukrainiec, bez prawa jazdy wsiada do terenowego samochodu. Z prędkością 90 km/h pędzi ulicami Jeleniej Góry, wpada w poślizg, a zjeżdżając na chodnik, zabija dwie nastolatki.

Co dzieje się dalej? Po dwóch dobach Vladyslav K. widzi się z prokuratorem, a ten przedstawia mu zarzuty. Następnie K. zasłania się niepamięcią (trudno się dziwić, miał 2 promile). Akt oskarżenia pisano przez 6 miesięcy. Dopiero 29 czerwca trafił do sądu w Jeleniej Górze. 9 sierpnia następuje przełom i odbywa się pierwsza rozprawa pirata-zabójcy.

doxqloo

Tymczasem w Polsce bohaterem dnia w mediach jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, którego emocjonalną reakcją na napad na parę Polaków w Rimini był wpis na Twitterze: ”Za Rimini dla tych bydlaków powinna być kara śmierci. Choć dla tego konkretnego przypadku przywróciłbym również tortury” - napisał wiceminister sprawiedliwości.

Internauci połączyli pozornie dwie odległe sprawy. Zestawiając je, trudno jednak nie zauważyć, że w Polsce mamy rozemocjonowanych ministrów i bezwładny wymiar sprawiedliwości. Tymczasem w Wielkiej Brytanii minister sprawiedliwości, lord David Lidington, jest na Twitterze równie aktywny jak dąb Bartek, jednak podległe mu służby jakoś dają radę.

Od "zera" do bohatera. Historia kariery Zbigniewa Ziobry

Duet "surowa kara"

Zarówno Patryk Jaki, jak i Zbigniew Ziobro walczą o szybkie i surowe karanie pijanych kierowców. To im podlega prokuratura, a od niej zależy tempo prac w najbardziej bulwersujących opinię publiczną sprawach. - Nie można dłużej tolerować sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości jest bezradny wobec tych, którzy drwią z prawa i stwarzają śmiertelne zagrożenie - to wypowiedź Zbigniewa Ziobry z 2013 roku, kiedy zapalił dwa znicze w miejscu tragicznego wypadku w Łodzi.

doxqloo

Nie dalej jak rok później w surowych karach licytował go Patryk Jaki, mówiąc o odbieraniu samochodów pijanym sprawcom wypadków. To po tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie pirat drogowy uśmiercił 6 osób.

Wprawdzie duetowi ministrów udało się przygotować zmiany w prawiee zaostrzające kary dla piratów. Od czerwca tego roku pijany sprawca śmiertelnego wypadku trafi do więzienia na minimum dwa lata, bez możliwości zawieszenia kary. Najważniejszy efekt jednak - czyli szybkość i nieuchronność kary - toczy się wciąż starym trybem. Akt oskarżenia po kilku miesiącach.

doxqloo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doxqloo
Więcej tematów