Trwa ładowanie...
deq7c9q
podręczniki
27-04-2006 17:00

Księgarze zaakceptowali porozumienie wydawców podręczników z MEiN

Porozumienie wydawców podręczników z
Ministerstwem Edukacji i Nauki w sprawie sposobów obniżania cen
książek zaakceptowali też księgarze - poinformował rzecznik prasowy MEiN Mieczysław Grabianowski.

deq7c9q
deq7c9q

Porozumienie wypracował zespół negocjacyjny, złożony z przedstawicieli resortu i członków sekcji wydawców edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Obie strony podpisały je w marcu. Jak wyjaśnił Grabianowski, księgarze, zaproszeni do rozmów na ten temat, zaakceptowali te ustalenia w środę.

Porozumienie zawiera pomysły, jak sprawić, żeby uczniowie mogli nabywać tańsze podręczniki. Pomysły te ministerstwo edukacji częściowo wprowadziło już do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Autorzy planu liczą, że dzięki niemu koszt zakupu pojedynczego egzemplarza podręcznika spadnie o kilkanaście do 20%.

Według ustaleń nauczyciele będą zobowiązani do wyboru podręczników na następny rok już w maju. Dyrektor, przy pomocy księgarza, przygotuje listę książek dla uczniów całej szkoły. Księgarz zamówi je następnie u wydawców, a przed rozpoczęciem roku dostarczy do szkoły. Dzięki grupowym zamówieniom, wydawcy i księgarze będą mogli udzielać szkołom rabatów, co obniży koszt zakupu pojedynczego podręcznika.

Zestaw podręczników będzie wybierany na cały cykl nauczania, czyli na kolejne trzy lata (klasy 1-3, 4-6, gimnazjum, szkoła średnia) i najlepiej dla kilku roczników uczniów - tak aby dzieci mogły kupować używane książki od starszych kolegów. W jednej szkole dla każdego rocznika nie mogą być więcej niż trzy różne podręczniki do tego samego przedmiotu.

Dyrektor szkoły będzie zobowiązany do organizowania kiermaszy używanych podręczników pod koniec każdego roku szkolnego.

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj