RegionalneKrakówKraków. Akademia Górniczo-Hutnicza z nowym rektorem. Został nim prof. Jerzy Lis

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza z nowym rektorem. Został nim prof. Jerzy Lis

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza ma nowego rektora. Został nim prof. Jerzy Lis. Kadencję będzie pełnił do 2024 roku. Drugim kandydatem na stanowisko rektora był prof. Marek Przybylski.

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza z nowym rektorem. Został nim prof. Jerzy Lis
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Witczyk

25.05.2020 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza ma nowego rektora

Jak informuje oficjalna strona uczelni, Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej na kadencję 2020-2024. Został nim w pierwszej turze głosowania prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, który obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Współpracy AGH. Nowy Rektor rozpocznie urzędowanie 1 września br.

Na prof. Jerzego Lisa głosowało 162 członków UKE, a na drugiego z kandydatów, prof. Marka Przybylskiego, swój głos oddało 35 elektorów. Ze względu na epidemię koronawirusa, głosowanie po raz pierwszy w historii odbyło się zdalnie.

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza. Kim jest prof. Jerzy Lis?

Prof. Jerzy Lis urodził się w 1954 roku w Trzcianie na Podkarpaciu. Od 1978 roku jest żonaty. Ma troje dzieci. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W 1973 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceraminki AGH na kierunku inżynieria materiałowa.

W 1986 roku uzyskał doktorat, a dziesięć lat później zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 2000 roku jest profesorem nauk technicznych. W AGH przebył wszystkie szczeble kariery naukowej: od asystenta do profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prorektora AGH, prodziekana i dziekana wydziału oraz kierownika katedry. Przez 3 lata pracował także w State University of New York, USA.

Rozwijana przez prof. Lisa tematyka badawcza obejmuje inżynierię materiałową i technologię chemiczną ze specjalnością materiałów ceramicznych, w tym zwłaszcza: spiekanie tworzyw ceramicznych, ceramikę zaawansowaną węglikową i azotkową, specjalne techniki otrzymywania tworzyw zwłaszcza metodę samo rozwijającej się syntezy wysokotemperaturowej SHS oraz technologie produkcji ceramiki użytkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (1)