Koronawirus. Wzrost zachorowań. Wirusolog: "Nie należy się dziwić"

W Polsce padają kolejne dobowe rekordy zakażeń koronawirusem. - Nie należy się dziwić wzrostem zachorowań na COVID-19, ponieważ od lata eksperci przepowiadali taką sytuację - powiedział wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Koronawirus. Kolejne dobowe rekordy. Ekspert: Przeraża mnie to zdziwienie
Koronawirus. Kolejne dobowe rekordy. Ekspert: Przeraża mnie to zdziwienie
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

Prof. Krzysztof Pyrć w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Wirusolog podkreślił, że jesienią pojawiły się czynniki sprzyjające transmisji wirusa, jak np. temperatura i wilgotność powietrza, a także więcej czasu spędzanego w zamkniętych i zatłoczonych pomieszczeniach.

- Nie należy się dziwić wzrostem zachorowań na COVID-19, ponieważ od lata eksperci przepowiadali taką sytuację. Szczerze mówiąc, teraz przeraża mnie to zdziwienie - wskazał wirusolog.

Prof. Pyrć zauważył jednocześnie, że liczba przypadków i ofiar śmiertelnych rośnie proporcjonalnie, a śmiertelność w Polsce dalej jest na niskim poziomie. - Duży niepokój może budzić sytuacja, gdy jesienią dojdzie do drastycznego wzrostu odsetka ciężkich przypadków. To będzie bardzo zła wiadomość" - powiedział, wskazując na realne zagrożenie przepełnienia się szpitali.

Koronawirus. Prof. Krzysztof Pyrć: "będziemy umierać w domach"

- Jeśli braknie w nich miejsca, a liczba ciężkich przypadków wzrośnie, to będziemy umierać w domach - dodał. Zdaniem specjalisty wiosną restrykcje były wprowadzane prewencyjnie i mimo że pojawiają się głosy, że "restrykcje dają gorszy efekt niż ich brak", to należy pamiętać, że "restrykcje mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i de facto zapobiec scenariuszowi lockdown".

Ekspert, zapytany o to, jak długo będzie obserwowana tendencja wzrostowa zachorowań, ocenił, że trudno powiedzieć. Zwrócił uwagę, że wiemy już, że wirusem można się zakażać ponownie, ale nie wiemy, jaki przebieg ma ponowne zakażenie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (538)