Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna z zielonym światłem

Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna dostała rekomendację. Pozytywną opinię wydała Europejska Agencja Leków.
Share
Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna z pozytywną opinią
Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna z pozytywną opinią Źródło: Getty Images
dthle7g

W środę Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Należy pamiętać, że decyzja nie jest wiążąca, a ostateczna zgodna na wprowadzenie do obrotu podejmuje Komisja Europejska.

Szef EMA, Emer Cooke, przekazał, że szczepionka na COVID-19 firmy Moderna jest kolejnym narzędziem, które pozwoli wygrać z epidemią koronawirusa. Wykazała ona 94,1 proc. skuteczności w badaniach.

Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna będzie dwudawkowa i wstrzykiwana w ramię. Drugie szczepienie musi dobyć się w odstępie 28 dni.

dthle7g

Jak przekazała EMA, badanie tej szczepionki na COVID-19 wykazało 90,9 proc. skuteczności u osób, które są zagrożone ciężkim przebiegiem zakażenia. Chodzi o pacjentów z takimi dolegliwościami jak: choroby serca, przewlekłe choroby płuc, otyłość, choroby wątroby oraz zakażenie wirusem HIV.

Agencja dodała także, że bezpieczeństwo oraz skuteczność tej szczepionki na COVID-19 nadal będzie monitorowane.

Informację o tym, że Europejska Agencja Leków uznała szczepionkę za bezpieczną i skuteczną przekazała na Twitterze także szefowa KE Ursula von der Leyen.

Narodowy Program Szczepień w Polsce

Za przygotowanie i realizację Narodowego Programu Szczepień w Polsce odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Ten organ decyduje o tym, które grupy społeczne, czy też zawodowe włączone zostaną do poszczególnych etapów programu.

dthle7g

Szczepionki na COVID-19 w Polsce mają być darmowe, dobrowolne, a także podawane w dwóch dawkach. Program zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień.

Pierwsi zostaną zaszczepieni m.in. pracownicy służby zdrowia, farmaceuci, a także osoby pracujące w Domach Pomocy Społecznej oraz w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. W kolejnej grupie znaleźli się nauczyciele, osoby powyżej 60. roku życia, a także służby mundurowe.

W etapie drugim zaszczepione zostaną osoby poniżej 60. roku życia, ale z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Jak czytamy na stronie rządowej, w tym etapie zaszczepione zostaną także osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne". Chodzi m.in. o pracowników dostaw wody, gazu, czy transportu publicznego.

dthle7g

Trzeci etap Narodowego Programu Szczepień obejmuje przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych w trakcie epidemii. Na koniec zaszczepiona zostanie pozostała populacja osób dorosłych.

Zobacz też: Afera z aktorami. Zaskakujący komentarz dyrektora szpitala. "Ja bym tego tak nie uwypuklał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dthle7g

Podziel się opinią

Share
dthle7g
dthle7g
Więcej tematów