Trwa ładowanie...
d29p99o

Koronawirus. Donald Tusk pisze list do członków Europejskiej Partii Ludowej

"Obecnie priorytetem jest walka z pandemią, ale wkrótce nadejdzie czas, że będziecie musieli przemyśleć stanowisko w sprawie wykluczenia węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej" - pisze w najnowszym liście do EPL Donald Tusk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Donald Tusk napisał list do członków Europejskiej Partii Ludowej ws. ostatnich zmian na Węgrzech
Koronawirus. Donald Tusk napisał list do członków Europejskiej Partii Ludowej ws. ostatnich zmian na Węgrzech (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER | DS)
d29p99o

Dokument został skierowany do członków Europejskiej Partii Ludowej we wtorek kilkadziesiąt godzin po tym jak węgierski parlament przyjął "prawo o ochronie koronoawriusa". Daje on potężną władzę rządowi Wiktora Orbana - premier ma bezterminową możliwość rządzenia za pomocą dekretów.

"Stan wyjątkowy lub stan zagrożenia muszą służyć rządom w walce z wirusem, a nie wzmacnianiu władzy nad obywatelami. Wykorzystanie pandemii do zbudowania trwałego stanu wyjątkowego jest politycznie niebezpieczne i moralnie niedopuszczalne" - cytuje list Donalda Tuska portal Interia za PAP.

Węgierskie prawo zakłada, że rada ministrów w czasie stanu zagrożenia może "zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej".

Wiktor Orban wielokrotnie był krytykowany m.in. za ograniczanie wolności mediów czy swobód ekonomicznych obywateli. Budapesztańska opozycja obawia się że i teraz polityk będzie próbował wykorzystywać nowe uprawnienia do walki ze swoimi konkurentami. Ustawie ma przyjrzeć się Komisja Europejska.

d29p99o

Przypomnijmy, że Fidesz od zeszłego roku jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (międzynarodówka centroprawicy z największą frakcją w Parlamencie Europejskim) w stanie zawieszenia.

Zobacz też: Szachy polityczne prezesa PiS. "Czas przestać o nich myśleć"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29p99o

Podziel się opinią

Share

d29p99o

d29p99o
Więcej tematów