ŚwiatKorea Płd. nie uzyskała od USA zgody na program wzbogacania uranu

Korea Płd. nie uzyskała od USA zgody na program wzbogacania uranu

Władze Korei Południowej poinformowały, że nie uzyskały zgody Stanów Zjednoczonych na program wzbogacania uranu i przetwarzania zużytego paliwa nuklearnego w ramach negocjacji mających na celu odnowienie dwustronnej współpracy nuklearnej.

Sojusznicy porozumieli się za to w sprawie przedłużenia obecnego porozumienia o dwa lata do marca 2016 roku - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela MSZ w Seulu. Agencja Kyodo precyzuje, że decyzja zapadła podczas negocjacji, które toczyły się w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie.

- Strony zgodziły się na przedłużenie porozumienia o dwa lata, żeby uniknąć przerwy w umowie; następna runda negocjacji odbędzie się w czerwcu - poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego MSZ, zastrzegając sobie anonimowość.

Od października 2010 roku rządy Korei Płd. i USA renegocjują zawarte w 1974 roku porozumienie na temat współpracy nuklearnej, które zakazuje Seulowi przetwarzania zużytego paliwa pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych oraz nie pozwala na wzbogacanie uranu.

Seul liczył, że Waszyngton zmieni zdanie w tych kwestiach. Z kolei Biały Dom odnosi się do tego niechętnie ze względu na obawy dotyczące rozprzestrzeniania broni nuklearnej.

Agencja Yonhap podkreśla, że osiągnięcie pełnej zdolności nuklearnej przez Koreę Płd. jest jedną z najbardziej delikatnych kwestii, które prezydent tego kraju Park Geun Hie ma omówić 7 maja z prezydentem USA Barackiem Obamą.

W zeszłym tygodniu dziennik "New York Times" napisał, że "technologia, która jest zakazana w obecnym porozumieniu, pozwoliłaby Korei Płd. na produkowanie własnego paliwa nuklearnego i zbliżałaby ją do produkcji broni nuklearnej".

"NYT" podkreślał, że "pozwolenie Korei Płd. na produkcję paliwa nuklearnego spowoduje, iż Stanom Zjednoczonym jeszcze trudniej będzie w sposób wiarygodny działać na rzecz niedopuszczenia do militarnych programów nuklearnych w Korei Płn. i Iranie".

Korea Płd. ma 23 reaktory, które wytwarzają prawie 40 proc. energii elektrycznej zużywanej w kraju. Do 2030 roku ma zamiar zbudować 16 kolejnych. Seul tłumaczy, że energetyka jądrowa kraju potrzebuje zdolności do częściowego przetwarzania paliwa nuklearnego, aby poradzić sobie z szybko rosnącymi składowiskami odpadów radioaktywnych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)