Koniec egzaminów gimnazjalnych
Cztery tysiące uczniów w całej Polsce pisało część matematyczno-przyrodniczą egzaminu gimnazjalnego w
drugim terminie. Egzamin przebiegał prawidłowo, nie było żadnych zakłóceń -
powiedziała Janina Grzegorek, kierownik Wydziału Sprawdzianów
Egzaminów Gimnazjalnych i Matur Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w
Warszawie.
W drugim terminie do egzaminów przystępują uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli w maju wziąć udziału w egzaminie, oraz ci, których prace zostały wtedy unieważnione, ponieważ były niesamodzielne.
Do części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego przystąpiło we wtorek ok. 2500 uczniów, a do części matematyczno-przyrodniczej - w środę - ponad 4 tys. gimnazjalistów. Dużo więcej prac zostało unieważnionych w części matematyczno- przyrodniczej. Zdarzało się, że prace całej klasy były unieważnione - powiedziała Maria Magdziarz, p.o. dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Egzamin gimnazjalny trwał dwie godziny. Podobnie jak w przypadku szkół podstawowych, gimnazjaliści z dysleksją mogli pisać dłużej w osobnym pomieszczeniu. Mają na to trzy godziny.
W środę dyrektorzy szkół zaczynają z okręgowych komisji egzaminacyjnych odbierać wyniki egzaminu, który odbył się w pierwszym terminie, w maju. Zgodnie z przepisami, uczniowie muszą otrzymać wyniki oraz zaświadczenia z ocenami z egzaminów najpóźniej na tydzień przed końcem roku szkolnego. Zaświadczenia te będą im potrzebne, aby starać się o przyjęcie do wybranej szkoły średniej.
Wyniki dzisiejszego egzaminu będą znane najprawdopodobniej 22 czerwca i zaraz zostaną przekazane do szkół. Już mamy zebraną dokumentację części humanistycznej i zbieramy dokumentację części matematyczno-przyrodniczej egzaminu. Egzaminatorzy muszą teraz sprawdzić i ocenić prace. Rok szkolny kończy się 25 czerwca. Uczniowie na pewno dostaną zaświadczenia razem ze świadectwami - mówiła Janina Grzegorek.