Trwa ładowanie...
d4bkegh

Kongresmeni chcą walczyć z antysemityzmem w Polsce. Wysłali list do Departamentu Stanu

Ponad 50 członków Kongresu USA, zarówno z ramienia Republikanów, jak i Demokratów wysłało list do Donalda Trumpa. Apelowali w nim o "potępienie sponsorowanego przez państwo antysemityzmu i ksenofobii".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod listem podpisało się 50 kongresmenów
Pod listem podpisało się 50 kongresmenów (PAP/EPA, Fot: JIM LO SCALZO)
d4bkegh

Do pisma dotarł dziennik "Times of Israel”. Oprócz Polski, amerykańskcy kongresmeni wzywali do podjęcia podobnych działań wobec Ukrainy. Jak informuje gazeta, list został zaadresowany do zastępcy sekretarza Stanu USA Johna Sullivana.

- Apelujemy do was (Departamentu Stanu) abyście dołączyli do nas i organizacji działających na rzecz praw człowieka w walce z antysemityzmem, ksenofobią i wszelkimi formami nietolerancji, wzywając rządy Polski i Ukrainy do jednoznacznego odrzucenia wszelkich form zniekształcenia Holokaustu oraz honorowania nazistowskich kolaborantów, i do pełnego ścigania antysemickich przestępstw - czytamy w piśmie.

Sygnatariusze podkreślają w liście, że napisali go w "trosce o demokratyczny rozwój Polski i Ukrainy". Jak twierdzą, martwi ich "wzrost antysemityzmu", a także "negacja przeszłości" we wspomnianych krajach. Zdaniem kongresmenów uniemożliwiają one "stanie się wolnymi i otwartymi społeczeństwami dla wszystkich swoich obywateli".

d4bkegh

Zobacz także: Polska jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet krajów świata

Jednymi z form negacji przeszłości mają być ustawy o IPN w Polsce oraz regulacje uznające prawny status uczestników walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Sygnatariusze listu wezwali także administrację Trumpa do tego, by powołała specjalnego wysłannika ds. monitorowania i zwalczania antysemityzmu, stanowisko, które od ponad roku pozostaje nieobsadzone.

Źródło: "Times of Israel"/wpolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bkegh

Podziel się opinią

Share

d4bkegh

d4bkegh
Więcej tematów