Trwa ładowanie...

Koncert Symfoniczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

Sobota, 14 stycznia 2017, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

Koncert Symfoniczny Polskiej Orkiestry Sinfonia IuventusŹródło: /, fot: materiał organizatora
d1wcswe
d1wcswe

W wywiadzie z Jerzym Maksymiukiem (portal „Meakultura”, Magdalena Nowicka) padło pytanie: „Oprócz dyrygowania zajmuje się Pan także komponowaniem. Jako kompozytor, a jednocześnie dyrygent orkiestry, może Pan prowadzić wykonania własnych utworów. Czy jest to łatwe zadanie? – Nie, bo ma się większą tremę niż przy dyrygowaniu cudzych utworów. Tak, bo kto lepiej może znać zamysł utworu niż kompozytor”, odpowiedział jeden z najznakomitszych dyrygentów swojego pokolenia. Publiczność koncertu 14 stycznia będzie miała – nieczęstą przecież – okazję podziwiania interpretacji możliwie najbardziej adekwatnej, gdyż sam charyzmatyczny Mistrz poprowadzi wykonanie swego utworu Vers per archi(2014). A przecież to nie jedyny powód by wysłuchać tego atrakcyjnego koncertu!

Zabrzmi też podczas niego arcyromantyczny Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna – późne, profetyczne dzieło z roku 1850 nie zostało wykonane za życia swego twórcy, a po premierze (1860) budziło kontrowersje ekstrawagancką formą i niezwykłą ekspresją. Nie zaspokajało też ambicji wirtuozów jako utwór nie akcentujący samego tylko popisu (choć zarazem technicznie niełatwy). Sam autor zamierzał zdystansować się od tradycyjnej formy klasycyzującego koncertu nadając dziełu w oryginale tytuł Konzertstück. Doceniono je właściwie dopiero współcześnie, choć i dziś ustępuje popularnością innym koncertom na ten instrument. Tym bardziej warto posłuchać interpretacji Bartosza Koziaka należącego do wiodących wiolonczelistów polskich, laureata licznych nagród (jest m.in. zwycięzcą 3. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie Praskiej Wiosny oraz zwycięzcą 11. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w
Krakowie).

I Symfonia Dymitra Szostakowicza prawykonana w 1926 roku to dzieło twórcy zaledwie dziewiętnastoletniego; była jego pracą dyplomową wieńczącą kompozytorskie studia w petersburskim konserwatorium. Od razu wzbudziła zachwyt ujawniając skalę geniuszu młodego kompozytora – w pełni już ukazuje oryginalność jego talentu i zawiera czytelne zapowiedzi charakterystycznego stylu (np. łączenia dramatyzmu i podniosłego patosu z elementami ironii i groteski) kompozytora należącego do największych symfoników XX wieku.

WYKONAWCY:
Bartosz Koziak – wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Jerzy Maksymiuk – dyrygent

W PROGRAMIE:
Jerzy Maksymiuk – Vers per archi
Robert Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll, op. 129
Dymitr Szostakowicz – I Symfonia f-moll, op. 10

Bilety dostępne na: bilety24.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

Szczegóły na: sinfoniaiuventus.pl

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj