ycipk-1i8x8e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komorowski: widzę parę problemów w sprawie ACTA

Widzę parę problemów, ale wierzę, że uda nam się je rozstrzygnąć - mówił w "Kropce nad I" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem "ta sprawa wymaga rozpoznania".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
ycipk-1i8x8e

Prezydent spotkał się ws. ACTA z ministrami: sprawiedliwości - Jarosławem Gowinem, administracji i cyfryzacji - Michałem Bonim, kultury - Bogdanem Zdrojewskiego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireną Lipowicz.

Jak mówił Komorowski to właśnie od Rzecznika Praw Obywatelskich oczekuje "jednoznacznego stanowiska czy są zagrożone wolności obywatelskie czy nie". - Wydaje się, że nie - powiedział prezydent.

Jak mówił, ostateczne przekonanie Polaków do ACTA będzie należało do rządu. - Jeżeli sami mamy przekonanie do własnej racji i że to nie grozi korzystającym z internetu żadnymi negatywnymi konsekwencjami, to trzeba do tego ludzi przekonać i powiedzieć: nic wam nie grozi - podkreślił prezydent.

ycipk-1i8x8e

Według Bronisława Komorowskiego "trzeba zbadać czy w ogóle wejście w życie tej umowy będzie w jakimkolwiek stopniu oznaczało zmianę prawa w Polsce".

Pytany o ocenę działań rządu ws. ACTA i konsultacji ze społeczeństwem Bronisław Komorowski powiedział: - Ja jestem przekonany, że pan premier ma wewnętrzne przekonanie, że wszystko jest ok. Muszę uzyskać informacje, które pozwolą mi na wyrobienie sobie swojej własnej opinii, czy wszystko jest ok - powiedział prezydent. Jego zdaniem z oburzenia internautów skierowanego w stronę rządu "rząd wyciągnie wnioski".

Czy możliwe jest, że Polska nie ratyfikuje umowy? Zdaniem prezydenta należałoby zadać pytanie, czy to by było korzystne z punktu widzenia interesów państwa polskiego, czy też nie. - Ale oczywiście zawsze można się uchylić, jednak czasami warto być w czołówce tych, którzy wprowadzają racjonalne rozwiązania. Ja posiłkuje się opiniami i dziś stwierdzam - widzę parę problemów, które wymagają wyjaśnienia - podsumował Bronisław Komorowski.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

ycipk-1i8x8e

Do ACTA przystąpiła już UE. By Unia była związana umową po jej stronie brakuje wyłącznie ostatecznej zgody Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić w pierwszej połowie roku. Rada UE, czyli kraje członkowskie, wyraziła już zgodę w grudniu ubiegłego roku, za polskiej prezydencji.

Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. W ramach ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.

Treść umowy i brak konsultacji nad jej projektem wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Przeciwnicy ACTA wskazują m.in. na artykuł 27 ustęp 4, który - według nich - umożliwia wydanie na żądanie np. organizacji zarządzającej prawami autorskimi, w trybie administracyjnym, a nie sądowym, danych osoby, co do której zachodzi tylko domniemanie naruszenia praw autorskich. Krytykowane jest też to, że w świetle dokumentu posiadaczem prawa jest nie tylko twórca, ale również organizacja zarządzająca prawami.

Organizacje zarządzające prawami autorskimi natomiast, wskazując na przykłady kradzieży własności intelektualnej w internecie, zdecydowanie opowiadają się za przyjęciem ACTA. Argumentują, że umowa zapewni przede wszystkim silniejszą ochronę interesów majątkowych polskich twórców i wydawców poza granicami Unii Europejskiej.

ycipk-1i8x8e
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1i8x8e

ycipk-1i8x8e
ycipk-1i8x8e