Trwa ładowanie...
d3bxxhd

Kluby o podatkach

W tym tygodniu Sejm zajmie się rządowym projektem zmian w ustawie o podatku PIT. Część klubów parlamentarnych zapowiada wniesienie poprawek do projektu. Pierwsze czytanie tego projektu zostało zaplanowane na środę.

d3bxxhd

Według Romana Giertycha z Ligi Polskich Rodzin, rozpatrywanie projektu zmian w podatkach już w tym tygodniu, w sytuacji, kiedy trafił on do Sejmu kilka dni temu, jest sprzeczne z regulaminem Sejmu. Giertych zapowiedział, że Liga przedstawi alternatywne propozycje wobec rozwiązań rządowych, np. zamiast zniesienia ulgi budowlanej zaproponuje zwiększenie akcyzy. Według niego, Liga opowie się także za wprowadzeniem podatku importowego.

Szef klubu PSL Marek Sawicki powiedział, że ludowcy opowiadają się za opodatkowaniem zysków z lokat, ale jednocześnie proponują ustalenie pewnego progu wolnego od opodatkowania. Tak, żeby oszczędności emerytów, rencistów, drobnych ciułaczy nie podlegały dodatkowym obciążeniom podatkowym - mówił Sawicki. Według niego, PSL opowiada się także za likwidacją ulgi budowlanej oraz za zamrożeniem progów podatkowych. Podczas debaty nad zmianami w PIT ludowcy zamierzają poruszyć kwestię wprowadzenia podatku importowego.

Szef klubu Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński uważa natomiast, że trzeba wprowadzić zmiany, ale - jak mówił - mają one sens, jeśli jednocześnie podejmowane są działania zmierzające do likwidowania ogromnej, w tym także w finansach publicznych, sfery patologii. Pytany o stanowisko wobec konkretnych rządowych propozycji zmian podatkowych odpowiedział, że nie można tego rozważać w jakiejś abstrakcji. Tego rodzaju cząstkowych rozwiązań nie jesteśmy w stanie poprzeć - mówił Kaczyński.

Wojciech Mojzesowicz z Samoobrony powiedział, że jego klub zajmie stanowisko wobec rządowych propozycji po wystąpieniu wicepremiera Marka Belki. Poczekamy, zobaczymy, co powie pan Belka - mówił. Na dzisiaj Samoobrona opowiada się za zamrożeniem progów podatkowych - dodał Mojzesowicz. Według niego, klub Samoobrony popiera _ opodatkowanie odsetek od spekulacji_.

d3bxxhd

Unia Pracy poprze rządowe propozycje, bo ten projekt, który przewiduje m.in. zamrożenie progów podatkowych, jest zbieżny z jej poglądami - mówił p.o. szef klubu Janusz Lisak. Obecnie ok. 90% osób jest w pierwszym progu podatkowym, czyli jesteśmy blisko podatku liniowego. Przez zamrożenie progów zwiększy się progresja - a to jest dobre dla finansów publicznych i dla systemu finansowego - argumentował poseł UP.(miz)

d3bxxhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bxxhd
Więcej tematów