Trwa ładowanie...
d34vb7x

Kleiber: integracja z UE szansą dla nauki polskiej

Nakłady na naukę w UE wyniosą w 2010 roku 3% PKB. Aby dorównać tym standardom, nasza nauka wymaga 4,5-krotnego wzrostu nakładów - przypomniał minister nauki Michał Kleiber na piątkowym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego PAN.

d34vb7x
d34vb7x

Nakłady na naukę są obecnie najniższe od 10 lat, a trudna sytuacja finansów państwa nie daje nadziei na radykalną poprawę. To są realia, które musi się uwzględniać w projektach ratowania nauki - powiedział prof. Kleiber.

Mimo zapaści finansowej nauka polska odnosi sukcesy - zwiększył się udział naszych publikacji w obiegu światowym, pięciokrotnie wzrosła liczba absolwentów wyższych uczelni, a trzykrotnie - doktorantów.

Konieczne są głębokie reformy nauki polskiej, pozwalające na podniesienie społecznego prestiżu nauki, pozyskiwanie środków finansowych, zwiększenie efektywności badań, lepsze wykorzystanie istniejącego potencjału - podkreślano w trakcie dyskusji.

Szansą dla nauki - mówiono podczas obrad - jest integracja z UE, udział w międzynarodowych programach, w tym w VI Projekcie Ramowym, korzystanie z unijnych funduszy rozwoju regionalnego. Jak przypomnieli uczestnicy Zgromadzenia, negocjowane są obecnie dwustronne porozumienia z RFN, Francją, Wielką Brytanią oraz USA o wspólnych badaniach naukowych. Z polskiej strony będzie to wkład intelektualny, zagraniczni partnerzy udostępnią swe laboratoria.

Prof. Kleiber przedstawił projekt reformy Komitetu Badań Naukowych. W obecnej strukturze KBN jedynie rozdziela przyznane mu fundusze, nie mając praktycznie żadnego wpływu na kształtowanie polityki naukowej państwa. Według projektu, KBN stałby się ministerstwem, a jego część wybieralna przekształciłaby się w Radę Naukową, pełniącą rolę organu doradczego ministra nauki. (aka)

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj