Trwa ładowanie...
olimpiada

Kaukaz 2012 - "tajemnicze" manewry wojsk Rosji

Rosyjscy dziennikarze nazywają "tajemniczymi" manewry wojskowe Kaukaz 2012. Ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek, w Kraju Krasnodarskim, a do dziś nie wiadomo, jakie są ich główne zadania. Niezależni eksperci wysuwają trzy hipotezy: wojskowe zabezpieczenie zimowych igrzysk Soczi 2014, udział w ewentualnej wojnie z Iranem i zabezpieczenie granic przed ewentualnym konfliktem zbrojnym z Gruzją.

Share
Kaukaz 2012 - "tajemnicze" manewry wojsk Rosji
Źródło: AFP, fot: Alexey Druzhinin
d1490vo

Ten ostatni wariant jest najobszerniej komentowany zarówno w Rosji, jak i w Gruzji. Tbilisi sugeruje, że w ten sposób Moskwa chce zdestabilizować sytuację w regionie przed zapowiedzianymi na 1 października wyborami parlamentarnymi w Gruzji.

Dziennikarze "Niezawisimej Gaziety" zwracają uwagę, że w manewrach Kaukaz 2012 biorą również udział oddziały stacjonujące w rosyjskich bazach na terenach spornych republik: Abchazji i Osetii Południowej.

O wzroście napięcia w tym rejonie mówią także mieszkańcy nadgranicznych wsi. Radio Svoboda ujawniło również, że rosyjscy komandosi biorą udział w ćwiczeniach wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, które rozpoczęły się na poligonach Armenii. Rozgłośnia zastanawia się - jak oni tam dotarli, skoro niebo nad Gruzją i Azerbejdżanem jest zamknięte dla rosyjskiej armii.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1490vo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1490vo
d1490vo
Więcej tematów