PolskaKartka z kalendarza - 8 sierpnia

Kartka z kalendarza - 8 sierpnia


8 sierpnia, środa, jest 220. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 5.08, zajdzie o 20.14. Dzień będzie trwał 15 godzin i 6 minut. Imieniny obchodzą Cyprian, Emilian i Sylwiusz.

Mężczyzna o imieniu Cyprian na ogół bywa niestały, niesłowny i zbyt przewrażliwiony. Często wykazuje zbytnią nerwowość i małą odporność psychiczną w trudnych sytuacjach życiowych. Zbyt wiele uwagi poświęca sobie i własnej karierze.

Emilian to imię łacińskie oznaczające tego który rywalizuje. Emilian jest pracowity i pełen dobrych chęci. Lojalny w stosunku do rodziny i przyjaciół jest także stały w uczuciach. Czasem bywa jednak zbyt zamknięty w sobie i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z otoczeniem.

Sylwiusz jest osobą mądrą i szlachetną. To co wykonuje, traktuje z należytą powagą. Jest obowiązkowy i wymagający, zarówno w stosunku do siebie jak i do innych.

Osoby urodzone 8 sierpnia są wszechstronnie uzdolnione i mają znaczne ambicje życiowe. Głównie liczą na siebie, ale chętnie korzystają z pomocy innych. Bardzo uczuciowe, nie ustają w poszukiwaniach partnera na całe życie. Niecierpliwe i popędliwe, mogą być przykre w stosunkach międzyludzkich.

Kalendarium

  1. 1611 - Urodziła się królowa Maria Ludwika, żona Władysława IV, a następnie Jana Kazimierza. Była córką Karola Gonzagi i Katarzyny Lotaryńskiej. Wprowadziła na warszawski dwór francuski język i literaturę. Sprowadziła do stolicy zgromadzenie zakonne nazywane popularnie "szarytkami" i Zakon Nawiedzenia Naświętszej Marii Panny, czyli "wizytki". Zmarła 10 maja 1667 roku.
  2. 1747 - W Warszawie otwarto pierwszą publiczną bibliotekę, utworzoną ze zbiorów braci Józefa i Andrzeja Załuskich. Bezpłatna biblioteka mieściła się w pałacu Daniłowiczowskim i liczyła blisko 240 tysięcy druków. 1879 - Urodził się Emiliano Zapata, jeden z przywódców rewolucji meksykańskiej. Zginął 10 kwietnia 1919 roku.
  3. 1900 - Zmarł Emil Skoda, czeski inżynier i przemysłowiec, właściciel fabryki, w której od 1926 roku rozwija się produkcja samochodów.
  4. 1927 - Otwarto Most Pokoju nad Niagarą, łączący Buffalo w Stanach Zjednoczonych z Fort Erie w Kanadzie.
  5. 1937 - Urodził się Dustin Hoffman, amerykański aktor, znany z ról w filmach: "Absolwent", "Sprawa Kramerów", "Maratończyk", "Rain man".
  6. 1940 - Rozpoczęła się "Bitwa o Anglię", której walki trwały do 31 października. W walkach uczestniczyły polskie dywizjony 302 i 303 oraz polscy piloci w jednostkach RAF. Niektórzy historycy uznają datę rozpoczęcia Bitwy o Anglię - 13 sierpnia, tzw. "Dzień Orła", czyli początek zmasowanych niemieckich nalotów bombowych na Wielką Brytanię.
  7. 1945 - W nocy z 8 na 9 sierpnia Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii.
  8. 1945 - W Londynie podpisano porozumienie w sprawie ścigania i ukarania przestępców wojennych "państw osi" za zbrodnie przeciw pokojowi i ludności. Na mocy dokumentu powołano Międzynarodowy Trybunał Wojskowy.
  9. 1967 - Powstało Stowarzyszenie Narodów Południowo-Wschodniej Azji - ASEAN, utworzone przez Filipiny, Indonezję, Malezję, Singapur, Tajlandię i Brunei. Oficjalnie celem ASEAN-u był wzrost gospodarczy, głównym osiągnięciem stało się wypracowanie wspólnej dyplomacji wobec wietnamskiej okupacji Kambodży oraz polityki supermocarstw.
  10. 1974 - Prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon ogłosił przed Kongresem swoją dymisję, spowodowaną aferą Watergate.
  11. 1996 - Zmarł Julian Stryjkowski, pisarz, uważany za największego, obok Isaaka Singera, epika obyczajów i kultury żydowskiej w Polsce. Autor trylogii "Sen Azrila", "Głosy w ciemności" i "Austeria" oraz powieści "Czarna róża", "Wielki strach". Jego utwory były tłumaczone na wiele języków. Urodził się w 1905 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)