PolskaKartka z kalendarza - 30 października

Kartka z kalendarza - 30 października


Wtorek, 30 października jest 303 dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzeszło o 6.28, zajdzie o 16.11. Dzień będzie trwał 9 godzin i 43 minuty. Imieniny obchodzą: Zenobia i Zenobiusz, a także Przemysław oraz Edmund.

Zenobia jest kobietą, którą podziwia niemal całe otoczenie. Pracowita, pilna, a jednocześnie z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie samej. Ma ogromną intuicję i ustabilizowane przekonania religijne.

Zenobiusz to imię o greckim rodowodzie, pochodzące od boga Zeusa i słowa oznaczającego "życie". Mężczyzna o tym imieniu jest towarzyski, ma twórczy umysł. Posiada szczególne zdolności muzyczne i artystyczne, może być niezłym pisarzem. Wielki filantrop o dużym poczuciu humoru. Lubi wygody w życiu.

Słowiańskim pochodzeniem charakteryzuje się imię Przemysław. Osoba o tym imieniu lubi towarzystwo i przyjaciółki. Jest dość zaradny, lubi udzielać pomocy. Chciałby robić więcej, niż starcza mu sił. Bywa rozczarowany i zniechęcony, gdy sprawy nie rozwiązują się według jego myśli.

Imię Edmund wywodzi się z języka staroangielskiego. Jego znaczenie badacze interpretują jako "opiekun spadku". Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem z zasadami, stałym w przekonaniach, lojalnym. Ciągle ma nowe pomysły, jednak nie pali się do ich realizacji. Daje się ponosić nerwom, mówi byle co, obraża się. Przeżywa z tego powodu rodzinne zmartwienia i towarzyskie depresje.

Urodzeni 30 października są inteligentni, pracowici i ambitni. W życiu chcą osiągnąć znaczącą pozycję lub majątek, co czasami powoduje, iż są przez otoczenie uważani za dorobkiewiczów. Z natury są ludźmi prawymi o dużym poczuciu godności osobistej.

Kalendarium

  1. 1839 - Urodził się Alfred Sisley, francuski malarz pochodzenia angielskiego, przedstawiciel impresjonizmu. Zmarł 28 stycznia 1899 roku.
  1. 1870 - Urodził się Franciszek Lilpop, architekt, prezes Warszawskiego Koła Architektów i przedstawiciel pierwszej generacji modernistów. Zaprojektował wiele budynków w Warszawie, m.in. szkołę Ronthalera przy ulicy Śniadeckich, gmach Instytutu Higieny Dziecięcej przy ulicy Litewskiej, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich oraz Zakłady Mechaniczne "Ursus". Zmarł 20 października 1937 roku.
  1. 1871 - Urodził się Paul Valery, francuski poeta, eseista, autor zbioru wierszy "Gusła", poematu "Młoda Parka", eseju "Wieczór z panem Teste"; 130 rocznica. Zmarł 20 lipca 1945roku.
  1. 1895 - Urodziła się Maria Kuncewiczowa, pisarka, wykładowca literatury polskiej na uniwersytecie w Chicago, autorka powieści psychologiczno-obyczajowych: "Cudzoziemka", "Tristan 1946" oraz wielu opowiadań. Zmarła 15 lipca 1989 roku.
  1. 1930 - Urodził się Clifford Brown, amerykański trębacz jazzowy. Zmarł 26 czerwca 1956 roku.
  1. 1937 - Urodził się Claude Lelouch, francuski reżyser, operator i producent filmowy. Międzynarodową sławę przyniosło mu studium miłości dwojga samotnych ludzi pt. "Kobieta i mężczyzna". Znany jest także jako autor filmów "Żyć aby żyć" oraz "Szczęśliwego Nowego Roku".
  1. 1954 - Utworzono Tatrzański, Pieniński i Babiogórski Park Narodowy.
  1. 1956 - Zmarł Pio Baroja Y Nessi, jeden z największych współczesnych pisarzy hiszpańskich, pozostający pod wpływem Nietzschego i Schopenhauera, łączący w twórczości realizm z satyrycznym spojrzeniem na świat. Autor powieści "Przygody Sylwestra Paradoksa", "Paradoks królem", "Jarmark głupców"; 45 rocznica. Urodził się 28 grudnia 1872 roku.
  1. 1973 - W Stambule otwarto most wiszący przez cieśninę Bosfor, łączący Europę i Azję.
  1. 1992 - Watykan ogłosił oficjalną rehabilitację Galileusza, włoskiego astronoma, fizyka i matematyka. Galileo Galilei odkrył prawa ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał, stwierdził obrót słońca dookoła własnej osi oraz zastosował lunetę do obserwacji astronomicznych.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)