ŚwiatJuszczenko i komuniści - łeb w łeb

Juszczenko i komuniści - łeb w łeb

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy podała w poniedziałek, że po przeliczeniu 24% głosów największe poparcie wyborców otrzymały Komunistyczna Partia Ukrainy i blok Wiktora
Juszczenki Nasza Ukraina.

01.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Według wstępnych, nieoficjalnych wyników, na KPU oddało swe głosy 20,08% wyborców, a na centroprawicową Naszą Ukrainę - 20,02%. Na trzecim miejscu plasuje się prorządowy blok O jedną Ukrainę - 16,38%, na czwartym opozycyjna Socjalistyczna Partia Ukrainy - 8,18%, a na kolejnych: antyprezydencki Blok Julii Tymoszenko - 5,89% oraz Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy (zjednoczona) - 5,62%.

Prawdopodobnie właśnie te sześć ugrupowań znajdzie się w nowej Radzie Najwyższej, choć nie jest wykluczone, że 4-procentowy próg wyborczy pokona także populistyczny blok Natalii Witrenko, który na razie ma 3,21% poparcia.

Przewodniczący Centralnej Komisji wyborczej Mychajło Riabec przyznał, że obliczanie głosów trwa dłużej niż miało to miejsce podczas poprzednich wyborów w 1998 r. Pragnę zwrócić uwagę, że obecna ordynacja wyborcza wymaga, aby przewodniczący komisji wyborczej najniższego szczebla odczytał w obecności wszystkich członków z każdej karty do głosowania na kogo został oddany głos. To musi zajmować dużo czasu, tym bardziej, że wybory odbywają się nie tylko do parlamentu, ale również do władz lokalnych.

Riabec zapewnił, że pełne, choć nieoficjalne wyniki niedzielnych wyborów będą znane w poniedziałek, a wyniki oficjalne, zgodnie z ordynacją wyborczą - do 15 kwietnia.

Ogłoszone w poniedziałek przez CKW wstępne, nieoficjalne wyniki potwierdzają w zasadzie rezultaty sondażu, przeprowadzonego przez trzy renomowane ukraińskie firmy socjologiczne wśród wyborców wychodzących z lokali.

Wynika z niego, że zwycięzcą wyborów jest Nasza Ukraina z 25% głosów. Drugie miejsce zajęli komuniści - 20,5%, trzecie prorządowy blok O jedną Ukrainę - 10,6%, czwarte antyprezydencki Blok Julii Tymoszenko - 7,9%, piąte - Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy - 7,1%, a na opozycyjną Socjalistyczną Partię Ukrainy swe głosy oddało 6,1% Ukraińców.

Obserwatorzy są zaskoczeni nadspodziewanie dobrym wynikiem opozycyjnej Partii Socjalistycznej Ołeksandra Moroza. W sondażach przedwyborczych ugrupowanie to nie przekraczało 4-procentowego progu. Za niespodziankę uchodzi też słaby rezultat prorządowych ugrupowań: Partii Zielonych i Kobiet o Przyszłość, których na razie nie ma w gronie partii, które utworzą Radę Najwyższą.

W niedzielę Ukraińcy po raz trzeci od czasu odzyskania niepodległości w 1991 r. wybierali 450-osobowy parlament (Radę Najwyższą). W sumie w wyborach startowały 33 partie i bloki polityczne.

Wybory odbywały się według mieszanej, większościowo- proporcjonalnej ordynacji: połowa spośród 450-osobowego składu Rady Najwyższej zostanie wybrana na podstawie głosowania w okręgach jednomandatowych, a druga połowa na podstawie głosowania na listy partii i bloków wyborczych. (and)

ukrainajuszczenkokomuniści
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)