Jeden z habitów św. Franciszka jest fałszywy?
Analiza metodą izotopu węgla C14 jednego z czterech habitów świętego Franciszka z Asyżu podała w wątpliwość jego autentyczność.
Franciszkanie z dwóch włoskich klasztorów, które mają relikwie swojego patrona, zlecili laboratorium specjalizującemu się w ustalaniu czasu pochodzenia przedmiotów przebadanie dwóch brązowych habitów noszonych przez zakonnika oraz jego poduszki pogrzebowej.
Ojciec ubogich zmarł w roku 1226. Artystyczne wizerunki pokazują świętego ubranego w zgrzebny, brązowy habit, przewiązany pasem ze sznurka; habit taki do tej pory noszony jest przez członków zakonu franciszkanów.
Cztery franciszkańskie klasztory twierdzą, że są w posiadaniu relikwii swojego patrona.
Badania pokazały, że jedna z szat z bazyliki w Cortonie (w Toskanii) pochodzi z czasów, kiedy żył święty, podobnie jak haftowana poduszka pochodząca z jego łoża śmierci. Drugi habit, z kościoła Świętego Krzyża we Florencji, nie pasuje jednak do okresu, w którym żył i nauczał święty Franciszek. Pasuje zaś sznur, który był przy habicie. Poinformował o tym profesor Pier Andrea Mando z Laboratorium Fizyki Jądrowej we Florencji.
Dwa inne habity znajdują się w klasztorach w Asyżu i Arezzo. Tych relikwii nie poddano badaniom.