SpołeczeństwoJak składać życzenia świąteczne

Jak składać życzenia świąteczne


W jaki sposób złożyć świąteczne życzenia? Oto problem, wobec którego stają miliony Polaków.

Jak składać życzenia świąteczne
Źródło zdjęć: © PAP

22.12.2006 | aktual.: 22.12.2006 08:20

Możemy życzyć „Wesołych świąt”, ale musi to być naturalne, szukanie oryginalności jest czasem ryzykowne– mówi językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Z drugiej strony, nikt nie lubi być kolejną pozycją na liście otrzymujących ten sam wierszyk. Profesor zauważa, że personalizowanie czasem jest dobre, zwłaszcza jeśli ktoś jest nam szczególnie bliski. Trzeba jednak uważać, by nikogo nie urazić– ostrzega.

Kwestia metody

Pozostaje jeszcze kwestia, jak złożyć życzenia. Czy nasz adresat nie obrazi się za MMS-a albo telefon? Nie wysyłam życzeń SMS-em, są za mało osobiste– przyznaje aktor Michał Żebrowski. Ale lepsze takie niż żadne– natychmiast jednak dodaje. Z kolei prof. Bralczyk zauważa, że skoro mamy nowe sposoby porozumiewania się, to nic dziwnego, że z nich korzystamy. Kiedyś wysyłano telegramy, a dziś są to SMS-y i e-maile– mówi.

Bardziej grzeczni

Nie tylko u Polaków pojawiają się kłopoty ze składaniem świątecznych życzeń. Okazuje się, że niezły zawrót głowy mają z tym mieszkańcy państw z islamskiego kręgu kulturowego. Każdy chce być pierwszy w składaniu życzeń, a jeśli zaczynają je sobie składać, to nie ma końca– mówi prof. Janusz Danecki z Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Muzułmanie składają sobie życzenia w zależności od rodzaju święta, a oprócz tego zawsze mówią: „oby co roku było ci równie dobrze”– dodaje. Według niego obowiązująca w świecie islamskim grzeczność doprowadzona jest, z naszego punktu widzenia, wręcz do absurdu i raczej nie powinniśmy jej zapożyczać.

Zobacz także
Komentarze (0)