Jak KPO wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii i redukcję emisji?
Rdzeń polskiej energetyki to wciąż elektrownie na węgiel zbudowane kilkadziesiąt lat temu. One nadal mają rolę do odegrania, ale bardziej jako uzupełnienie źródeł innego typu – energii odnawialnej. Polska energetyka stoi przed szansą na szybką modernizację i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Pieniądze zapewnia KPO.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
KPO pełne energii
Energia i zielone inwestycje to jedne z głównych priorytetów Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Swoje miejsce znalazły tu praktycznie wszystkie najważniejsze obszary związane z energetyką. Małe i duże odnawialne źródła energii (OZE). Magazyny i sieci przesyłające energię. Ograniczenie zużycia energii. Producenci i odbiorcy. Inwestycje na morzu i na lądzie.
Dzięki tym inwestycjom udział energii z OZE w Polsce będzie znacznie większy. A to oznacza m.in. mniejszą emisję zanieczyszczeń i dwutlenku węgla do atmosfery. A także niższe koszty energii niż gdyby tych inwestycji nie było.
Będzie też wiele bardziej konkretnych i widocznych efektów.
Inwestycje bliżej ludzi
Osoby, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych, mogą skorzystać z grantu termomodernizacyjnego i grantu OZE. Szczegóły na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
KPO przewiduje też pieniądze na budowę nowych energooszczędnych mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Z dotacji lub pożyczki mogą skorzystać gminy, powiaty i organizacje pozarządowe. Szczegóły również na stronie BGK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Duże inwestycje
Produkcja energii to domena dużych firm. Inwestycje muszą mieć odpowiednią skalę, aby z ich efektów mogły korzystać tysiące odbiorców. Dlatego z KPO dostępne są pożyczki rzędu setek milionów zł. Firmy energetyczne mogą przeznaczyć je np. na budowę farm wiatrowych na Bałtyku (nabór w toku), modernizację sieci energetycznych (nabór w toku) czy wielkoskalowe magazyny energii.
Więcej informacji o wsparciu energetyki (i nie tylko) znajduje się na stronie KPO.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego