Indie przystapią do "szóstki szanghajskiej"
Indie zgłosiły w piątek gotowość
wstąpienia do Szanghajskiej Organizacji Współpracy - regionalnego
ugrupowania, obejmującego Rosję, Chiny i część państw Azji
Środkowej.
O planach przyłączenia się do "szóstki szanghajskiej" - Rosji, Chin, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu - poinformował w Moskwie ambasador Indii, Krisznan Raghunath, zastrzegając jednak, iż decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, jakkolwiek są przedmiotem politycznych i gospodarczych analiz w Delhi.
Wcześniej także w Islamabadzie nie wykluczano możliwości przystąpienia Pakistanu do szanghajskiej szóstki. Decyzji w tej sprawie nie podjęto.
Przywódcy sześciu państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy mają spotkać się w najbliższy czwartek w Petersburgu. Na szczycie ma zostać przyjęty podstawowy dokument - Karta Organizacji, ustanawiający oficjalny status tego ugrupowania jako międzynarodowej organizacji.
Ugrupowanie - jako "piątka szanghajska" - zostało powołane do życia przez przywódców pięciu państw w Szanghaju w 1996 r., przede wszystkim w celu wyjaśnienia i rozwiązania spornych problemów pomiędzy nowo powstałymi niezawisłymi krajami Azji Środkowej, Rosją i Chinami. Innym celem - który prawdopodobnie zostanie jeszcze silniej zaakcentowany na siódmym już szczycie grupy, w Petersburgu - jest zwalczanie separatystów islamskich w krajach członkowskich.
Na ubiegłorocznym szczycie w Szanghaju - na którym przyjęto do grupy Uzbekistan - przemianowano Szanghajską Piątkę na Szanghajską Organizację Współpracy. Podpisano też deklarację, zapowiadającą wspólne zwalczanie islamskiego ekstremizmu i terroryzmu w regionie, a także działanie przeciwko lokalnym separatyzmom.(ck)