Trwa ładowanie...

Hildegard Lächert zwana "Krwawą Brygidą" została zwerbowana przez CIA

• Hildegard Lächert była brutalną niemiecką zbrodniarką zwaną "Krwawą Brygidą"
• Służyła jako nadzorczyni w obozach koncentracyjnych w Płaszowie, na Majdanku i w Auschwitz
• Po wojnie została zwerbowana do współpracy przez CIA i tajne służby RFN

Hildegard Lächert zwana "Krwawą Brygidą" została zwerbowana przez CIAŹródło: PAP, fot: Hildegard Lächert (czwarta od lewej) na ławie oskarżonych przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Polsce, 1947 r.
d3miw0l
d3miw0l

Jak podaje serwis rmf24.pl – za tygodnikiem ''Der Spiegel'' - niemiecka zbrodniarka z okresu II wojny światowej, Hildegard Lächert, była szpiegiem CIA i niemieckiej agencji wywiadowczej Bundesnachrichtendienst. Tajne służby wyciągnęły ją z więzienia, w którym odbywała karę 27 lat pozbawienia wolności. Dzięki temu, że poszła na współpracę, mogła opuścić zakład karny po zaledwie 10 latach, w 1956 r.

Lächert była wykwalifikowaną pielęgniarką, ale w wieku 21 lat zaczęła pracę jako nadzorczyni w niemieckich obozach koncentracyjnych. Kolejno służyła na Majdanku, w Płaszowie i Auschwitz-Birkenau. Z powodu jej bezprzykładnej brutalności, więźniarki nazywały ją ''Krwawą Brygidą''. Nie tylko znęcała się nad kobietami bijąc do krwi, ale również brała udział w selekcjach więźniarek do komór gazowych. Jak przypomina rmf24.pl, Lächert utopiła też dwie Greczynki w latrynie. Innym razem poszczuła psy na ciężarną kobietę, która zginęła w męczarniach, rozszarpana przez wytresowane zwierzęta.

Powodem, dla którego zachodnie służby specjalne były zainteresowane Lächert, była jej znajomość z polskim agentem, który chciał przejść na stronę Zachodu. Niemka miała poznać go podczas odbywania kary w jednym z więzień w Polsce. CIA potrzebowało od Lächert informacji na temat Polaka.

d3miw0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3miw0l
Więcej tematów