Trwa ładowanie...
d1xqd09
26-06-2004 01:25

Hektary za granicą

Zdaniem przedstawicieli rządów polskiego i
czeskiego, w ciągu roku powinna zostać ustalona kwestia własności
polskich gruntów, które znalazły się po drugiej stronie granicy w
wyniku porozumienia międzyrządowego. Czechy winny zwrócić Polsce
368,5 hektara ziemi na mocy umowy podpisanej przez Polskę i
Czechosłowację jeszcze w 1958 r. Rozwiązywała ona kwestię
wyrównania granic. Jednak starostowie czeskich gmin
przygranicznych nie chcą słyszeć o tym, aby przekazać jakiekolwiek
grunty Polsce - pisze "Dziennik Polski".

d1xqd09
d1xqd09

Na początku lipca ma dojść do spotkania ekspertów stałej Polsko- Czeskiej Komisji Granicznej. Kolejny raz zostanie podjęta próba rozwiązania problemu zwrotu przez naszych południowych sąsiadów ziemi należnej Polsce. Biuro prasowe Straży Granicznej, której eksperci reprezentują Polskę w komisji, lakonicznie stwierdza, że trudno jest określić termin ostatecznego zakończenia negocjacji, a "sprawa jest bardzo trudna i pomimo dobrej woli strony czeskiej zwłoka wynika z problemów natury technicznej" - podaje dziennik.

Po koniec lat 50. Polska i Czechosłowacja zdecydowały się na korektę granicy. Przeprowadzono wówczas kilkadziesiąt zmian. Do największych doszło na granicy Śląska i Moraw. Niewielkie zmiany dotyczyły Orawy, Spiszu, Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska. Podstawowym kryterium zmian dla komunistycznych rządów było skrócenie granicy między - oficjalnie - zaprzyjaźnionymi krajami, aby mogły być one... skuteczniej strzeżone. Większość z gruntów, które znalazły się po drugiej stronie granicy należała do prywatnych właścicieli. Z dnia na dzień pole polskiego rolnika zostało przedzielone granicą i znalazło się w Czechosłowacji. Po przeprowadzeniu bilansu okazało się, że zmiany skróciły linię graniczną o 80 kilometrów, a terytorium polskie zostało zmniejszone o 368,5 hektara - informuje gazeta.

Umowa z 1958 r. nie przewidywała odszkodowań dla właścicieli gruntów, które znalazły się po drugiej stronie granicy. Uzgodniono, że w ciągu roku polskie straty zostaną zrekompensowane. Warunki mieli ustalić pełnomocnicy obu rządów. Nie doszło jednak do tego - pisze "Dziennik Polski". (PAP)

d1xqd09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xqd09
Więcej tematów