Trwa ładowanie...

Grecja: trzej deputowani Złotej Jutrzenki warunkowo na wolności

Trzech z czterech deputowanych greckiej ultraprawicowej partii Złota Jutrzenka, zatrzymanych w związku z zarzutem o przynależność do organizacji przestępczej, zostało warunkowo zwolnionych; czwarty jest w areszcie - poinformował przedstawiciel sądu.
Share
Nikos Michos, Ilias Panagiotaros i Ilias Kasidiaris tuż po wyjściu z aresztu
Nikos Michos, Ilias Panagiotaros i Ilias Kasidiaris tuż po wyjściu z aresztuŹródło: AFP, Fot: Louisa Gouliamaki
d3ql4r0

Rzecznika partii Iliasa Kasidiarisa zwolniono za kaucją wysokości 50 tys. euro; ma zakaz opuszczania kraju. Dwaj inni - Ilias Panagiotaros i Nikos Michos - zostali wypuszczeni z zakazem wyjazdu z kraju, czwartego deputowanego Janisa Lagosa pozostawiono w areszcie - poinformował sąd.

Wszyscy czterej odrzucili oskarżenia po trwającym 18 godzin przesłuchaniu, które zakończyło się nad ranem. Kasidiaris powiedział po przesłuchaniu, że uważa się za ofiarę prześladowań politycznych.

Uwolnienie trójki deputowanych komplikuje, jak pisze Reuters, podejmowane przez rząd Grecji wysiłki w celu rozprawienia się z partią, której sympatyk zasztyletował we wrześniu antyfaszystowskiego działacza i znanego rapera.

Czwórkę działaczy aresztowano w sobotę razem z liderem Złotej Jutrzenki Nikolaosem Michaloliakosem. Zarzucono im powiązania ich partii z licznymi atakami na imigrantów, w tym z zamordowaniem 17 września antyrasistowskiego działacza i rapera Pawlosa Fyssasa.

Partia zaprzecza, by miała coś wspólnego z brutalnymi atakami, wypiera się też jakichkolwiek afiliacji z nazistami czy faszystami.

d3ql4r0

Podziel się opinią

Share
d3ql4r0
d3ql4r0
Więcej tematów