GIS: uchylony zakaz wprowadzania do obrotu alkoholu z Czech
- Główny Inspektor Sanitarny uchylił zakaz wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych powyżej 20 proc. pochodzących z Czech - poinformował rzecznik GIS Jan Bondar. Zakaz obowiązywał od 16 września.
09.10.2012 | aktual.: 09.10.2012 12:32
Jak powiedział Bondar, pracownicy Inspekcji Sanitarnej skontrolowali prawie 70 tys. punktów handlowych, zabezpieczyli ponad 175 tys. butelek alkoholu pochodzącego z Czech. Przebadano ponad 600 próbek. - Próbki pochodzące z legalnego alkoholu nie zawierały metanolu w stężeniu przekraczającym obowiązujące normy - podkreślił rzecznik GIS.
W badaniach alkoholu przywiezionego indywidualnie z Czech i przekazanego przez osoby prywatne do laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono w kilku przypadkach przekroczenie dopuszczalnego stężenia metanolu. GIS ponownie ostrzega przed kupowaniem i piciem alkoholu niewiadomego pochodzenia. Picie takiego alkoholu wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia, utraty wzroku, a nawet śmierci.
Zgodnie z oficjalną informacją, przekazaną do GIS przez czeskie Ministerstwo Rolnictwa, wyniki śledztwa policyjnego i ustaleń innych organów kontrolnych wskazują, że przedmiotem legalnego eksportu były wyłącznie bezpieczne alkohole pochodzące z legalnej produkcji.
W Polsce z powodu skażonego alkoholu - pochodzącego prawdopodobnie z Czech - mogło umrzeć kilka osób; z kolei w Czechach - 27.
Podrabiane produkty czeskich marek Ab Style i Drak były zanieczyszczone metanolem - niezwykle trującą substancją, której spożycie powoduje ślepotę. Większa dawka powoduje śmierć. Do zatruć dochodziło po wypiciu m.in. wódek Lunar i Lassky Tuzemak oraz likieru Tuzemak. Butelki ze śmiertelnie niebezpiecznym alkoholem (o pojemności 0,5 litra lub sześciolitrowe) nie miały czeskich znaków akcyzy (banderoli).
Dawka alkoholu metylowego grożąca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna wynosi 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego).
Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyspieszony, głęboki. Osoba zatruta ma nudności, wymioty, bóle brzucha. Może też nastąpić spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.
W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.