Gintrowski: stan wojenny przypieczętował początek końca komunizmu
Bard, kompozytor i muzyk Przemysław Gintrowski uważa, że wprowadzony w grudniu 1981 roku stan wojenny w Polsce "przypieczętował początek końca komunizmu w naszym kraju".
Gintrowski ocenił, że gdyby "stanu wojennego nie było, to tak naprawdę nie wiadomo jak potoczyłyby się losy naszego kraju". Stan wojenny spowodował, że nawet ci Polacy, którzy mieli jakąś resztkę zaufania, ci, którzy jeszcze wierzyli w ten ustrój - przejrzeli wtedy na oczy. Dlatego ośmielam się twierdzić, że to był początek końca komunizmu, choć takich końców można się doszukiwać także w innych momentach naszej historii - powiedział artysta.
12 grudnia 1981 roku Gintrowski był w Poznaniu, tam razem z kilkoma innymi polskimi muzykami brał udział w koncercie pt. "Niechciane teksty PRL-u".
Koncert był zaplanowany na sobotę i niedzielę, 12 i 13 grudnia. 13 rano do mojego pokoju w hotelu przybiegł organizator i powiedział, żebym włączył telewizor. Zobaczyłem obrazek, który chyba wszyscy mamy przed oczami do dzisiaj - zamiast porannego programu dla dzieci, w telewizji przemawiał generał Jaruzelski - wspominał Gintrowski.
Drugi dzień koncertu został odwołany. Na poznańskim dworcu okazało się, że nie kursują pociągi, oprócz jednego. Jeden pociąg musiał przejechać, bo był to najważniejszy pociąg w PRL-u, relacji Berlin-Moskwa. W związku z tym, że żadne inne pociągi nie jeździły, to panował w nim potworny ścisk, ale było dość wesoło, bo my-pasażerowie, nie do końca rozumieliśmy co się stało - opowiadał muzyk.
Wesoło było tylko do Ursusa - tam zrozumieliśmy co się tak naprawdę stało - zobaczyliśmy czołgi, transportery opancerzone, wojsko itd. Podobny obrazek zastaliśmy na dworcu w Warszawie - podkreślił Gintrowski.
Muzyk przyznał, że wydarzenia sprzed 25 lat były dla niego szokujące. Nie sądziłem, że władza komunistyczna podniesie aż tak wysoko rękę do uderzenia - dodał.