Geolodzy: kopalnia węgla brunatnego nie zagrozi Gopłu
Nowa odkrywka Kopalni Węgla
Brunatnego (KWB) "Konin" nie grozi zniszczeniem jeziora Gopło i
jego okolic - ocenili eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego
(PIG).
14.11.2008 | aktual.: 14.11.2008 19:16
Nowa odkrywka KWB "Tomisławice" ma powstać na terenie województwa wielkopolskiego, ale w pobliżu jego granicy z regionem kujawsko- pomorskim. Pracownicy PIG zbadali prawidłowość ekspertyzy oddziaływania odkrywki na środowisko i dokumentacji hydrologicznej sporządzonej wcześniej na zlecenie kopalni.
Zlecone PIG przez kujawsko-pomorski samorząd opracowanie zaprezentowano podczas spotkania zarządu kopalni z przedstawicielami gmin sąsiadujących z planowaną odkrywką. Autorzy ekspertyzy z PIG powtórzyli swoją opinię na temat braku zagrożeń ze strony odkrywki dla ekosystemu jeziora Gopło.
Jak podkreślił Piotr Herbich, kierownik Zakładu Hydrogeologii Regionalnej i Gospodarowania Wodami Podziemnymi w PIG, obawy o obniżenie się poziomu wody w Gople i w konsekwencji wyschnięcie jeziora, są bezpodstawne. Zdaniem ekspertów instytutu, system odwadniania kopalni będzie pompował do pobliskich rzek i jezior więcej wody, niż utracą one z powodu wydobywania węgla.
Ma to nawet poprawić jakość wód Gopła, które będą miały stały, wysoki poziom. Jak podkreślono, nie będzie to duża ingerencja w środowisko, gdyż już od prawie 200 lat ilość wody w jeziorze jest sztucznie regulowana poprzez system śluz i kanałów.
Według ekspertów zmiany w poziomie wód podziemnych nie wpłyną także negatywnie na większość upraw rolnych, gdyż nawodnienie gleb w tym regionie zależy głównie od ilości opadów. Straty mogą wystąpić jedynie na obszarach naturalnie podmokłych, przede wszystkim na łąkach, w pobliżu rzek i jezior, ale dotyczy to stosunkowo niewielkich terenów w bezpośrednim sąsiedztwie odkrywki, z dala od obszarów chronionych programem "Natura 2000".
- Nadal nie jestem przekonany. W przypadku Jezior Powidzkich w Wielkopolsce również była koncesja dla kopalni opracowana na podstawie przepisów i ekspertyz, a spadek lustra wody jest od półtora do dwóch metrów - powiedział Tadeusz Gawrysiak, burmistrz Kruszwicy (woj. kujawsko-pomorskie).
Okres eksploatacji złóż węgla brunatnego z odkrywki "Tomisławice" planowany jest na 24 lata, począwszy od roku 2010. Powstałym po wydobyciu węgla wykop, długości ponad ośmiu kilometrów i szerokości od 1,5 do 2,5 km zostanie po zakończeniu działalności kopalni zalany wodą.
W pobliżu jednej z odkrywek KWB "Konin" trwa obecnie protest ekologów z Greenpeace. Według nich nowa odkrywka "Tomisławice" stanowi zagrożenie dla Gopła.