Trwa ładowanie...
d1fpldu

Gen. Szumski przeszedł na emeryturę

Były szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Henryk Szumski zakończył zawodową służbę wojskową. W środę w Warszawie odchodzącego na emeryturę Szumskiego pożegnał minister obrony Bronisław Komorowski.

Share
d1fpldu

Za swój największy sukces Szumski uważa objęcie stanowiska szefa Sztabu Generalnego w okresie, gdy trzeba było przygotować Wojsko Polskie do członkostwa w NATO, wielkim przeżyciem było dlań samo przyjęcie Polski do Sojuszu. Gdy spoglądam na te lata, mam wrażenie, że pod względem zmian strukturalnych zrobiliśmy wiele - inaczej wygląda dziś Sztab Generalny, czym innym są Wojska Lądowe oraz Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej.

Szumski ocenił, że gruntownie zreformowano wojska operacyjne, natomiast niewiele zrobiono w szkolnictwie i jednostkach zabezpieczających. Do niepowodzeń zaliczył niedostateczne nakłady finansowe na wojsko.

Szumski był szefem SG od marca 1997 do września ubiegłego roku. Jego nominacja wzbudziła sprzeciw niektórych dawnych działaczy "Solidarności", którzy przypomnieli, że Szumski w stopniu pułkownika w 1981 r. dowodził oddziałami pacyfikującymi strajkującą stocznię w Szczecinie. Był pierwszym szefem Sztabu powołanym na to stanowisko zgodnie z zasadą kadencyjności. (jd)

d1fpldu

Podziel się opinią

Share
d1fpldu
d1fpldu
Więcej tematów