PolskaFundusz już jest, czekamy na prawa

Fundusz już jest, czekamy na prawa

W tym roku dwukrotnie zostaną zmienione listy leków refundowanych - m.in. refundowane będą środki antykoncepcyjne - zapowiedział minister zdrowia Marek Balicki. Powstanie też funkcja dyżurnego lekarza wojewódzkiego. Balicki przedstawił w poniedziałek priorytety ministerstwa na ten rok.

Do końca drugiego kwartału ministerstwo przygotuje projekt ustawy, na mocy której w każdym województwie pojawi się lekarz dyżurny województwa. Na potrzebę powrotu lekarza wojewódzkiego (stanowisko takie zlikwidowano z chwilą wejścia reformy z 1999 roku) środowiska medyczne i samorządowe zwracały uwagę od niemal samej likwidacji tej funkcji. Argumentem za jest fakt, że na terenie województwa działają placówki, które należą do różnych właścicieli (gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich), co powoduje, że brakuje koordynacji między nimi.

Minister zapowiedział opublikowanie w drugim kwartale tego roku Karty Praw Pacjenta Narodowego Funduszu Zdrowia, która będzie zawierać, przedstawione w sposób przystępny i zrozumiały, prawa pacjenta. Określony w niej też będzie maksymalny czas oczekiwania na niektóre usługi, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc doraźną i podstawową opiekę medyczną.

Balicki podkreślił, że ministerstwo w każdym przypadku będzie "podejmowało zdecydowane działania w przypadkach utrudniania dostępu do badań prenatalnych, metod i środków antykoncepcyjnych oraz przerywania ciąży w przypadkach dopuszczanych przez ustawę".

Pod koniec roku będzie można sprawdzić w Internecie czas oczekiwania na deficytowe zabiegi w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej.

Balicki zapowiedział stworzenie w tym roku podstaw prawnych zmierzających do przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki samorządowe o charakterze użyteczności publicznej. Ma to spowodować sprawne zarządzanie takimi podmiotami, zwiększenie odpowiedzialności ich dyrektorów i umożliwi łączenie się szpitali w większe grupy.

Do końca trzeciego kwartału ma być przygotowana sieć placówek - publicznych i niepublicznych, które będą miały prawo korzystania ze środków publicznych. "Szpitale publiczne, które wypadną z sieci, będą zlikwidowane" - powiedział Balicki.

Wiceminister zdrowia Wiktor Masłowski ma być odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji rozłożenia długów szpitali publicznych na dłuższy okres oraz restrukturyzację publicznych zakładów opieki zdrowotnej. (iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)