Francja chce zakazać Ukrainie kupowania broni spoza Europy
Francja zaproponowała wprowadzenie prawa, które zobowiązywałyby rząd w Kijowie, by za pieniądze przekazane przez UE, kupował broń tylko w krajach członkowskich, a nie np. w Stanach Zjednoczonych - donosi Politico. W grudniu Wspólnota zdecydowała o udzieleniu Ukrainie pożyczki w wysokości 90 mld euro na kolejne dwa lata.
Według Politico, kraje europejskie spierają się, co do warunków, na jakich Ukraina otrzyma pożyczkę z UE. Główna oś sporu ma przebiegać między Paryżem, a Amsterdamem.
Podczas gdy Francja chce ścisłego powiązania wydatków z europejskiej pożyczki z unijnym przemysłem zbrojeniowym, Holandia uważa, że Ukraina powinna mieć większą swobodę w korzystaniu z obiecanych 90 miliardów euro na obronność.
Jak wynika z publikacji, na kilka dni przed oficjalnym opublikowaniem propozycji przez Komisję Europejską, rząd Holandii zaproponował przeznaczenie co najmniej 15 mld euro na zakup przez Ukrainę broni produkowanej w Stanach Zjednoczonych i innych krajach spoza UE.
Francja kontra Holandia. W UE powstał nowy spór ws. Ukrainy
Z kolei Francja chce wprowadzić klauzulę "kupuj europejskie", przekonując, że to zatrzymałoby pieniądze na unijnym rynku.
Holandia tymczasem podkreśla, że takie podejście zwiąże Ukrainę i ograniczy jej zdolność do obrony przed rosyjską agresją. Ponadto, jak zauważono w Amsterdamie, kraje europejskie nie produkują niektórych rodzajów broni w wystarczających ilościach, aby pomóc Ukrainie.
Źródło: unian.ua