PolskaFinanse. Stopy procentowe rekordowo niskie

Finanse. Stopy procentowe rekordowo niskie

Rok temu stopy procentowe w bankach osiągnęły poziom 0,10 procent. Jednak jak podaje gazeta.pl, "nasilił się trend podnoszenia opłat za usługi bankowe”.

Banki testują opłaty za prowadzenie kont oszczędnościowych.
Banki testują opłaty za prowadzenie kont oszczędnościowych.
Źródło zdjęć: © Getty Images

„Niskie stopy oznaczają bowiem, że banki mniej mogą zarabiać na odsetkach - szukają więc dodatkowych wpływów z opłat i prowizji" – podaje gazeta.

Co więcej, niektóre banki proponują ujemne oprocentowanie na rachunkach korporacyjnych.

- Pojawiły się plotki, że oprocentowane na minusie mogą być także wysokie sumy na kontach klientów indywidualnych - szybko sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosił prezes UOKiK cytowany przez gazetę.

Ale na tym nie koniec. banki testują opłaty za prowadzenie kont oszczędnościowych. A to oznacza, że przy mniejszych kwotach opłata jest wyższa niż odsetki.

Banki szykują nowe opłaty

- Im więcej środków na rachunku, które nie pracują, tym większy koszt ich utrzymywania dla banku. Klienci często nie zdają sobie z tego sprawy, ale utrzymywanie depozytów o bardzo dużej wartości, zwłaszcza w walutach obcych, prowokuje dla banków bardzo duże koszty. Są one związane z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, rezerwy obowiązkowej czy koniecznością płacenia podatku bankowego, który naliczany jest od aktywów - tłumaczy w rozmowie z portalem wnp.pl Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Dlatego ZBP stworzyło grupę roboczą. Ma ona prowadzić "prace koncepcyjne dotyczące ujemnego oprocentowania depozytów".

- Jeśli stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie i banki wciąż nie będą mogły zarabiać wystarczająco na odsetkach, to kontynuowany będzie trend podwyżek opłat za usługi bankowe - stwierdził Białek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)