Trwa ładowanie...
d448x78

Fala ekstremalnych upałów. Ostrzeżenie II stopnia dla czterech województw

Zaleje nas fala ekstremalnych upałów. Tak będą wyglądać kolejne dwa tygodnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia dla sześciu województw. Oprócz tego dla czterech wydano ostrzeżenia przed burzami z gradem. Przed falą upałów ostrzega również MSWiA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekstremalne upały przez kolejne dwa tygodnie
Ekstremalne upały przez kolejne dwa tygodnie (wxcharts.eu)
d448x78

Ostrzeżenia przed upałami wydano dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Ostrzeżenia przed burzami natomiast wydano dla województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Sprawdź aktualną prognozę pogody dla twojego regionu na pogoda.wp.pl.

W weekend nad Polskę dotrze afrykańskie powietrze zwrotnikowe. Pogodę kształtować będzie rozległy ośrodek niżowy z centrum nad Morzem Czarnym i Turcją. W całym kraju będzie bardzo gorąco i duszno. Będą występować upały z temperaturą powyżej 30 st. C. w cieniu. Najcieplejszymi ośrodkami w piątek będą Warszawa, Łódź i Wrocław. A kolejne dni będą jeszcze cieplejsze.

d448x78

Będzie to sprzyjać tworzeniu się chmur burzowych Cumulonimbus. Wieczorami musimy spodziewać się burz, lokalnie nawet z gradem.

pogoda.wp.pl
Podziel się

Żar w Europie

Kolejne dwa tygodnie zapowiadają się bardzo upalnie w całej Europie. Obecnie najgoręcej jest w Hiszpanii i we Włoszech. Termometry pokazują w cieniu nawet ponad 40 stopni. Niewiele mniej jest we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Tam jest między 35 a 40 st. C.

d448x78

Od wielu lat tak upalnie nie było także w Danii. W Kopenhadze zmierzono 33,1 stopnia.

Portal twojapogoda.pl przypomina trzy fale upałów, które zabiły aż 130 tysięcy ludzi. Aż sześć spośród dziesięciu najbardziej zabójczych miało miejsce po 2000 roku. Szczególnie zagrożona jest Europa, której mieszkańcy w 2003, 2006 i 2010 roku przeżyli najbardziej śmiercionośne temperatury w historii.

W prestiżowym piśmie "Environmental Research Letters" niemieccy i hiszpańscy naukowcy przewidują, że do 2020 roku fale upałów będą dwukrotnie częstsze, zaś do 2040 roku aż czterokrotnie - informuje wtojapogoda.pl.

d448x78

Temperatura ponad 30 stopni. MSWiA ostrzega i apeluje

Również ministerstwo informuje na swojej stronie, że do Polski zbliża się kolejna fala upałów. MSWiA i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

"W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe" - czytamy w komunikacie.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d448x78

Podziel się opinią

Share

d448x78

d448x78
Więcej tematów